Endonezya, ulusal kripto borsasını ve takas odasını başlattı

Endonezya, ulusal kripto borsasını ve takas odasını başlattı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Endonezya, ulusal kripto borsasını ve takas odasını başlattı

Endonezya hükümetinin bir hafta evvel duyurduğu ulusal kripto para borsası, resmi olarak süreçlere başladı.

Endonezya hükümeti tarafından bir hafta evvel duyurulan ulusal kripto para borsası, ülkenin Bappebti olarak bilinen Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamaya nazaran sürece başladı. Platform, ülkede dijital varlıkların yasal olarak değiş tokuşuna müsaade verilen tek alan olacak. 

Endonezya, kripto faaliyetlerini genişletiyor

Bappebti,  20 Temmuz’da borsanın açıldığını resmi olarak onayladı. Ayrıyeten ajans, borsa ile birlikte bir vadeli süreç takas odası da oluşturdu. Proje üzerine Aralık 2021’den beri çalışılıyor. Eylül 2022’de, Endonezya’daki 25 lisanslı kripto borsasından biri olan ve kısmen Binance’e ilişkin olan Tokokrypto’nun CEO’su Pang Hue Kai, projeyi Endonezya kripto ekosistemi için bir katalizör şeklinde nitelendirdi.

2022’nin sonunda yapılması planlanan lansman, borsanın potansiyel iştirakçilerinin gözden geçirilmesi süreci nedeniyle Haziran 2023’e ertelendi. O periyotta ülkenin Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan, ulusal tescile sahip tüm faal kripto para borsalarının borsaya katılabileceğini açıklamıştı. Yeni sürece dönüp bakıldığında ise, ulusal kripto borsası ve takas odası resmen faaliyette.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap