Elon Musk’ın Tesla’dan kayıp yaşayanlar için bir telafi fikri var

Elon Musk’ın Tesla’dan kayıp yaşayanlar için bir telafi fikri var

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk’ın Tesla’dan kayıp yaşayanlar için bir telafi fikri var

Elon Musk‘ın, Tesla’nın özelleştirilmesi ile ilgili attığı bir Tweet sonrası borsada kayıp yaşayan kullanıcılar için telafisi olduğu tez ediliyor.

Elon Musk, federal menkul değer dolandırıcılığı suçlamaları sebebiyle uğraş verdiği sırada attığı bir Tweet kullanıcılarına kayıp yaşattı. Bununla ilgili Musk’ın bir telafisi olduğu söyleniyor.

Elon Musk’tan kayı yaşayan kullanıcılar için telafi önerisi

Elon Musk’ın federal menkul değer dolandırıcılığı suçlamalarını çözdüğü sırada kurulan 42,3 milyon dolarlık fonun, Tesla’nın özelleştirilmesine ait attığı tweet nedeniyle para kaybeden yatırımcılara yönelik bir telafi tedbiri olduğu belirtildi.

Çarşamba günü yapılan mahkeme müracaatında SEC Musk’un Tweet’i sonucunda ziyan gören 3,350 davacının toplamda 41,53 milyon dolar alacağını duyurdu. Bu ödeme, kayıplarının yüzde 51,7’sini telafi edecektir. Geri kalan ölçüler, çeşitli fiyatlar, vergiler ve masraflar için ayrılacaktır.

Bu “Adil Fon”, Elon Musk‘ın 2018 Ağustos’unda yaptığı tweet’e dayalı bir mutabakatın bir sonucudur. Musk, Tesla’nın prim karşılığında satın alınması için fon sağlandığını belirten bu tweet’i atmıştı. Fakat bu taahhüdünü yerine getirmedi ve birçok yatırımcı, Tesla paylarındaki dalgalanmalar nedeniyle ziyan etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk’ın Tesla’dan kayıp yaşayanlar için bir telafi fikri var 1

Başlangıçta 40 milyon dolar olan fon, Musk ve Tesla tarafından her biri 20 milyon dolar olmak üzere toplam 42,3 milyon dolara yükseltildi, faizler dahil.

Davanın yönetildiği Manhattan’daki ABD Bölge Yargıcı Lewis Liman, ödemeleri 1 Eylül’e kadar yahut rastgele bir itiraz olmaksızın kısa bir mühlet sonra onaylamayı planladığını belirtti.

SEC mutabakatı ayrıyeten, Musk’un Tesla’nın başkanlık misyonundan istifa ettiği ve Tesla avukatının birtakım Twitter paylaşımlarını onaylama yetkisine sahip olduğu bir istek kararını içeriyordu.

Forbes mecmuasına nazaran dünyanın en varlıklı insanı olan Musk, geçen Ekim ayında Twitter’ı satın alarak ismini “X” olarak değiştirdi. Lakin Musk, bu kararı tabir özgürlüğüne yönelik bir “kısıtlama” olarak nitelendirerek sonlandırmaya çalıştı. Fakat Manhattan’daki federal temyiz mahkemesi, bu kararnameyi geçersiz kılmayı reddetti.

Musk’ın bu karara karşı ABD Yüksek Mahkemesi’ne itiraz etmesi bekleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap