Elon Musk’ın atılımı sonrasında birçok taklit token ortaya çıktı

Elon Musk’ın atılımı sonrasında birçok taklit token ortaya çıktı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk’ın atılımı sonrasında birçok taklit token ortaya çıktı

Elon Musk‘ın Twitter’ın ünlü mavi kuş logosunu X sembolüyle değiştirmeye başlamasından bu yana merkeziyetsiz borsalarda X ismi altında birden fazla token ortaya çıktı.

Musk’ın değişimle alakalı birinci paylaşımı hafta sonunda geldi ve Twitter’ın CEO’su Linda Yaccarino, pazar günü yine markalaşma haberini onayladı.

Yaccarino, “X; ses, görüntü, iletileşme, ödemeler/bankacılık merkezli sınırsız bir etkileşim ortamı yaratacak. AI tarafından desteklenecek olan X, hayal bile edemeyeceğimiz biçimlerde birbirimizle etkileşime geçebilmemizi sağlayacak.” dedi.

Nisan 2023’te Twitter’ı X Corp. ile birleştiren Musk, yapay zeka start-up’ı olan X.AI Corp.’u da kaydettirmişti. Daha sonra CEO, “evreni anlamak” ismine kendi yapay zeka şirketini kurdu.

Şimdi ise birden fazla blok zinciri ağında X token’ları ortaya çıkmaya başladı.

Önümüzdeki aylar için mantıklı bir yol haritasına sahip olduklarını argüman eden yeni token’lar olduğu üzere, görünüşe nazaran “pump-and-dump” taktiğiyle hareket eden token’lar da bulunuyor.

Bunlardan biri, projesi mayıs ayında sonlandırılmasına karşın son 24 saat içerisinde yüzde 1.200 oranında artan bir token. Piyasadaki bu durum, low-cap trader’ların “X” ismini taşıyan rastgele bir token’ı alarak kâr etmeye çalıştıklarını gösteriyor.

Fırsatçı geliştiriciler, Musk’ın tweet’lerinin akabinde yeni token’lar sürülmeye devam ediyor. Örneğin, Musk’ın uzay teknoloji şirketi SpaceX’in logosuyla neredeyse tıpkı logoya sahip olan AI-X isimli token’ın pahası yaklaşık 10 kat arttı. Deus X isimli token da Musk’ın tweet’i sonrasında yüzde 2.600 oranında yükseldi.

Profesyonel yatırımcılar, CoinDesk’e şöyle tabir etti:

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap