El Salvador’da kripto ihtilali devam ediyor: 1500 BTC ATM’si kurulacak

El Salvador’da kripto ihtilali devam ediyor: 1500 BTC ATM’si kurulacak

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: El Salvador’da kripto ihtilali devam ediyor: 1500 BTC ATM’si kurulacak

Investing.com – Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, ülke ekonomisini Bitcoin temelli oluşturma konusunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 

Orta Amerika ülkesi, bu bağlamda Bitcoin cüzdanı olarak geliştirilen Chivo cüzdanını yeniden yapılandırmaya odaklanmış durumda. Bu yapılandırma kapsamında El Salvador hükümeti, Chivo cüzdanının istikrarlı çalışmasına, ölçeklenebilirliğine ve halka arasında kullanımının artmasına odaklanacak.

El Salvador’un Bitcoin benimsemesinde diğer önemli bir gelişme ise ülke çapında 1500 Bitcoin ATM’sinin kurulmasının planlanması. Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi, ülkede bazı ekonomik sorunlara neden oldu. Bunun yanında bu politikaya en çok tepki gösteren kurumların başında IMF var. IMF, El Salvador’u izlediği Bitcoin politikasından dolayı finansal istikrar konusunda ciddi sorunlar yaşayacaklarına dair uyarmaya devam ediyor.

Chivo cüzdanı ile anında ve düşük ücretli BTC işlemleri hedefleniyor

Eleştirilere kulak asmayan El Salvador hükümeti ise BTC’ye sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ediyor. Bunun en dikkat çeken örneği ise şimdi Chivo cüzdanının BTC transferlerinin daha kolay hale gelmesi için yeniden yapılandırılması olarak görülüyor. Cüzdan yapılandırma sürecinde AlphaPoint entegrasyonu ile güncellenen Chivo cüzdanının, istikrar ve ölçeklenebilirlik gibi sorunların üstesinden gelinmesi planlanıyor. Ayrıca anlık düşük ücretli Bitcoin işlemleri gerçekleştirmesi bekleniyor.

El Salvador başkanı Nayib Bukele, yıl sonuna kadar ülke nüfusunun yüzde 75’ini oluşturan 2,1 milyon kişinin Chivo cüzdanı kullanacağını duyurdu. Ancak bu süreç, elbette sorunsuz devam etmiyor. Chivo cüzdanı, şimdiye kadar birçok sistem sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu yüzden cüzdanı yeniden yapılandırma kararı alan hükümet, bir altyapı sağlayıcı olan AlphaPoint ile çalışma kararı aldı.

Ülke çapında 1500 Bitcoin ATM’si kurulacak

El Salvador hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Bitcoin cüzdanının kullanım durumunun artırılması planlanıyor. Buna göre Bitcoin ile vergi ödemeleri, günlük alışverişlerde daha pratik şekilde ödeme yapılması öngörülüyor. Bu süreci desteklemek için ise ülke çapında 1500 kadar BTC ATM’sinin kurulumu bir sonraki aşama olarak görülüyor. 

AlphaPoint ile çalışacak olan ülke, mevcut geliştirmelerde başarılı olursa bu El Salvador vatandaşları için önemli bir dönüm noktasını oluşturabilir. Zira bu çalışma kapsamında QR ile ödeme ve Lightning entegrasyonu, Bitcoin işlemlerinin anında ve düşük ücretli olarak yapılmasına olacak tanıyacak.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap