El Salvador’da Bitcoin ile benzin alanlara indirim!

El Salvador’da Bitcoin ile benzin alanlara indirim!

Paylaş
Uzman Coin: El Salvador’da Bitcoin ile benzin alanlara indirim!

Halkın bir bölümünün tepkisine rağmen Bitcoin konusunda geri adım atmayan El Salvador başkanı Nayib Bukele, Twitter’dan ilginç bir açıklama yaptı ve ülkenin resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yu kullananların indirimli fiyattan alım yapabileceklerini belirtti.

Amaç Chivo cüzdan kullanımı artırmak

El Salvadorlular bugünden itibaren 14 Ekim tarihine kadar “Chivo benzin indiriminden” yararlanabilecekler. Bu indirimin ise 3 sebebinin olduğu, bunlardan ikisini, petrol fiyatlarında yaşanan uluslararası artış ile mücadele etmek ve bireyler ile iş yerleri için tedarik zincirlerindeki maliyetleri azaltmak olduğu belirtildi. Üçüncü sebep ise devlet destekli Chivo cüzdan uygulamasının daha çok kullanılmasını teşvik etmek.

10 bin dolarlık düşüşten sonra da tepki görmüştü

Bilindiği üzere, El Salvador’un Bitcoin kanunu 7 Eylül’de yürürlüğe girince en büyük kripto para 52900 dolara kadar yükselmişti ancak daha sonra gelen 10 bin dolarlık büyük düşüşün ardından Bukele’ye bazı kesimlerden tepki de gelmişti. Bukele, düşüşün ardından ise devletin daha çok Bitcoin aldığını açıklamış ve “Dipten aldık” demişti.

Bukele, uluslararası bir kararla programlı bir şekilde artırılan varil petrol fiyatındaki zammın da, 1 sene boyunca hükumet tarafından karşılanacağını belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap