DXY’de yükseliş devam ederken Bitcoin’de satış baskısı sürüyor

DXY’de yükseliş devam ederken Bitcoin’de satış baskısı sürüyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: DXY’de yükseliş devam ederken Bitcoin’de satış baskısı sürüyor

Investing.com – Dolar endeksi (DXY), son 24 saat içinde yükselişine devam ederken Mart ayından bu yana en yüksek düzeyi olan 104,9’a ulaştı.

Doların majör para üniteleri karşısında kıymet artışını yansıtan DXY, birebir vakitte Bitcoin başta olmak üzere kripto para üniteleriyle negatif korelasyona sahip. Dolar talebinin artmaya devam ettiği mevcut periyotta kripto paralar da negatif görünümle devam ediyor. 

Bitcoin, öbür dinamiklere de bağlı olarak düşüş eğilimini korurken hafta başından bu yana %1,5 oranında düşüşle 25.500 dolar bandına kadar geriledi. Son 24 saatte düşük ölçüde alıcı yansısı görülürken BTC, bugün 25.700 dolar bandında hareket ediyor.

Piyasa yorumcularının geneli ABD’den gelen bilgilerin iktisatta soğuma ve yumuşak iniş için elverişli bir ortam sunduğunu ve buna bağlı olarak Fed’in faiz artışı için telaşlı davranmasına gerek olmadığı ortamda dolarda gevşeme bekliyordu. Fakat Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde kesinti konusunda mutabık kalması güç maliyetini artıracağı için global olarak oluşabilecek bir enflasyonist baskı, dolara olan talebi körükleyen gelişme oluyor. 

Bu baskı altında birtakım kripto yorumcuları Bitcoin’de düşüş beklentilerine tartı verirken DXY’nin yükselişi ve riskli varlıklarla aykırı korelasyonu göz önüne alındığında BTC’nin 23.000 dolar bandında gerçek hareket edebileceğini düşünüyor. Lakin analistler kısa vadede düşüş beklentilerine karşı orta vadede olumlu kalmaya devam ediyor.

Geçmiş yıllara ilişkin bilgiler de Bitcoin’in Eylül aylarında negatif seyir izlediğini gösterirken kimi yorumcular, muhtemel taban düzeylerin bir satın alma fırsatı olarak görülmesi durumunda yılın son çeyreğinde yükselişin gelebileceğini düşünüyor.

Toplam kripto para piyasa kıymeti bugün 1,04 trilyon dolar düzeyinde bulunurken ortalama süreç hacmi 23 milyar dolar üzere düşük bir düzeyde bulunuyor. Birinci 100’de günün öne çıkan altcoin’i %12’lik kıymet artışıyla 2,5 dolar düzeyine yaklaşan SNX oldu. XLM ise %4’e yakın düşüşle birinci 100 kripto para ortasında en çok bedel kaybeden altcoin pozisyonunda. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap