Düzenleyici kurumdan ABD bankacılık sistemine uyarı!

Düzenleyici kurumdan ABD bankacılık sistemine uyarı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Düzenleyici kurumdan ABD bankacılık sistemine uyarı!

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto paralarla ilgili faaliyetlerin ABD bankacılık sistemi üzerinde risk oluşturduğunu tabir etti.

FDIC yayımladığı yıllık risk raporunda, kripto varlıklara yönelik hizmetlerin ABD bankacılık sistemlerinde karmaşıklık yaratabileceğini lisana getirdi. Kelam konusu karmaşıklığın çeşitli riskler barındırabileceğini tabir eden FDIC, ABD bankacılık sistemini uyararak, kripto paralar ile ilgili tasalarını belirtti. FDIC, bankacılık sistemlerindeki başka düzenleyicilere ek olarak, kripto varlıkların risklerini incelemek için yeni planlamalar önerdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Düzenleyici kurumdan ABD bankacılık sistemine uyarı! 1

Yıllık risk raporunda bankacılık faaliyetleri ele alındı

FDIC, 2023’ün yıllık risk raporu incelemesi doğrultusunda kripto paralarla alakalı hizmetlerin ABD bankacılık sistemi ismine risk barındırdığını lisana getirdi. FDIC, ABD’deki mevduatları sigortalayan ve finanslar kurumları denetleyen, dinamik bir yapı. Kripto paraların dinamikliği ve inovasyonuna atıfta bulunuldu:

“Kripto paralar, tam olarak kıymetlendirilmesi sıkıntı bir varlıklardır. Bu karmaşıklıktan ötürü, çeşitli riskler de beraberinde geliyor.”

Yıllık risk raporunda tanımlanan risklerden kimileri dolandırıcılık, yasal belirsizlikler ve aldatıcı risk idaresi formunda yer aldı.
Stablecoin konusuna da değinen FDIC, stablecoin elinde tutan bankaların rezervlerinden mevduat çıkış riski taşıdığını belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap