Dünyaca Ünlü Ekonomist, Bitcoin İçin 4 Olası Senaryoyu Açıkladı!

Dünyaca Ünlü Ekonomist, Bitcoin İçin 4 Olası Senaryoyu Açıkladı!

Paylaş
Dünyaca Ünlü Ekonomist, Bitcoin İçin 4 Olası Senaryoyu Açıkladı!

Kriptokoin.com – Kripto para birimi piyasası, 18 Kasım Pazartesi günü en büyük 10 kripto para birimi kırmızı renkte yüzdüğü için ayı kontrolü altında kalmaya devam ediyor. Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, EOS, Litecoin (LTC) ve Stellar (XLM), CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, %3 ile %8 arasında kayıp veriyor. Bitcoin basında 8.300 dolardan işlem görüyor. Bu düşüş, lider varlığın uzun vadeli potansiyeline vurgu yapıyor ve ünlü bir analist uzun vadede BTC için beklenebilecek dört senaryoyu vurguluyor.

Uzun vadede Bitcoin için potansiyel senaryolar

Çoğu Bitcoin yatırımcısı, uzun vadede büyük faydalar elde etme ümidiyle varlıkta HODL. Kripto paralar hala yüksek volatilite ve belirsizliklerle dolu bir varlık sınıfıdır. Ancak Bitcoin uzun vadede bu engelleri aşarsa, yatırımcılarını gülümsetecek. Ayrıca, çoğu kripto paranın önümüzdeki 10 yıl içinde nerede olacağı, Bitcoin’in ABD doları karşısında küresel rezerv para birimi haline gelmesi veya sıfıra düşmesi ve unutulması gibi tahminler piyasada dolanıyor. Usta ekonomist ve analist Alex Krüger, uzun vadede Bitcoin için dört olası senaryoyu vurgulamak üzere Twitter’ı kullandı. İşte başarılı Bitcoin tahminleri ile bilinen analistin sıraladığı dört senaryo:

1- Bitcoin küresel bir rezerv para birimi olacak

Bitcoin 2009 yılında ilk kez tanıtıldığında, hiç kimse on yıl sonra, insanların Bitcoin’in fiili rezerv para birimi olma olasılığı konusunda tartışacaklarını tahmin edemezdi. Ancak her geçen gün Bitcoin korosu, rezerv para birimi konusunu gündeme getiriyor. Ancak bazı uzmanlara göre, bu büyük bir nedenden ötürü gerçekleşmeyebilir: Bitcoin çok değişkendir. Dijital varlık daha fazla fiyat istikrarı sağlayana kadar, çoğu tüketici ve hükümetin ABD doları ile birlikte küresel rezerv para birimi olan fiat tercihlerinden vazgeçme olasılıkları çok düşük.

2- Bitcoin’in kıtlığı fiyatın sonsuza kadar artmasını sağlar ve BTC diğer varlıkları geride bırakacak

Bitcoin’in çok az olduğu ve hiçbir şekilde taklit edilemez olduğu inkar edilemez. Bitcoin, 3.500 dolardan 14.000 dolara yükseldikten sonra bu yıl en iyi performans gösteren varlık oldu. Ve şu anki seviyelerde bile, kripto para hala önemli ölçüde kârlı bir kripto para olup, geleneksel varlıklardan daha iyi performans gösteriyor. Analiste göre, BTC halving’le Mayıs 2020 yılında daha kıt hale gelecek ve bu nedenle Bitcoin önümüzdeki yıllarda daha iyi performans sergileyecek.

3- Bitcoin destansı boğa koşuslarının sonunda olgunlaşır ve geniş bir alana yerleşir

Zamanla, yeni ortaya çıkan kripto pazarı olgunlaşacak ve bu gerçekleştiği için, potansiyel olarak elde edilebilecek devasa kârlar nedeniyle daha fazla perakende ve kurumsal yatırımcı piyasaya katılacak. Zamanla, Bitcoin fiyatının istikrarını artıracak ve piyasada vadeli işlemler, opsiyonlar ve ETF’ler gibi daha fazla ürün göreceğiz. Bu tür bir senaryoda analiste göre, Bitcoin fiyatı, birkaç boğa piyasasının ardından diğer emtiaların yaptıklarına benzer bir aralıkta istikrar kazanacak.

4- Bitcoin’in değeri sıfıra düşer ve dünya yüzeyinden kaybolur

Dördüncü talihsiz senaryo, Bitcoin’in uzun vadede değersiz olduğu gerçeğidir. Geleneksel pazarlara yatırım yapan çoğu Bitcoin şüphecisi, Bitcoin’in hiçbir şeye dayanmadığını ve dolayısıyla sıfıra düşeceğini iddia ediyor. Bununla birlikte analiste göre, Bitcoin temelleri her zamankinden daha güçlü görünüyor.

Kurumsal yatırımcılar, Bakkt ve CME işlem hacimlerinin artmasıyla görüldüğü gibi piyasaları fon basıyor, hash rate artmaya devam ediyor ve kullanıcılar ödemeler için Bitcoin’i kullanmaya devam ediyor. Bu nedenle, bu pek olası olmayan bir senaryodur. Son Twitter anketi, 4.522 kişiden %47 kadarının üçüncü senaryoyu (Bitcoin’in geniş bir alanda kabul gördüğü) en olası sonuç olarak seçtiğini gördü.

Bitcoin hangi fiyat aralığında dengelenecek?

Ezici çoğunluk, Bitcoin’in uzun vadede belli bir bölgeye yerleşeceğini belirttikten sonra Krüger, Bitcoin’in hangi fiyat aralığında yer alacağını düşündüklerini sordu. Analist bunun için dört seçenek verdi: 100K’nın üstünde, 30K-100K, 10K-30K ve 10 bin altında. Nihai sonuçlara göre, yüzde 45’i Bitcoin ‘in 100 bin doların üzerinde olacağına inanıyor.

Hem halihazırda kripto para birimi alanında çalışan şirketlerin hem de yeni finansal kurumların girmesiyle birlikte, Bitcoin pazarı (genel olarak kripto para birimi pazarı) son birkaç yıl içerisinde uyum, güvenlik, kurumsal düzeyde benimsenme gibi birçok cephede hayati öneme sahip bazı ilerlemeler ve büyüme işaretleri ortaya koydu. Gelecek 10 veya 20 yılda Bitcoin’in ne kadar değerli olacağına dair bir tahmin olsa da kesin olan bir şey var: Bitcoin burada kalacak ve çoğu insan kripto para biriminin uzun vadeli perspektifinde iyimser olmaya devam ediyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap