Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde!

Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde!

Paylaş
BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde!

Bitcoin halvinginin 2024 yılının Nisan ayında gerçekleşmesi beklentiler dahilinde. Analistler ise fiyat kestirimleri yapmaya devam ediyor. Yalnızca analistler değil, yatırım şirketlerinden de kestirimler geliyor.

Bitcoin tahminleri

Yatırım araştırma şirketi Fundstrat Bitcoin için bir iddiada bulunuyor. Buna nazaran BTC halving öncesinde %500 artacak. Fiyatına 180.000 dolara ulaşacak. Bitcoin algoritmasının tasarımı odak noktamız. Bitcoin ağı yaklaşık her dört yılda bir halving döngüsü yaşıyor. Her yeni blokla birlikte basılan BTC sayısını azaltan bir ‘yarılanma’ geçiriyor. Bu durum tarihi bir halde gerçekleşiyor. Ayrıyeten, ağın hashrate ve zorluk derecesindeki değişikliklere bağlı olarak gelişne bir durum daha var. Madencilik ekipmanlarını çalıştırma maliyeti ya tıpkı kalıor ya da artıyor. Bütün bunlar sonucunda yeni arzın azalması nedeniyle fiyatta bir artış kelam konusu oluyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 1

Fundstrat Pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta değerli noktalara değindi. Bitcoin’in günlük yaklaşık 25 milyon dolarlık talebinin, yaklaşık 25 milyon dolarlık mevcut günlük madencilik mükafatlarına muadil olduğunu vurguladı. Lakin bir spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesi durumunda tüm bunların değişebileceğini söyledi. Bitcoin’de bir ETF lansmanının günlük talebi 125 milyon dolara çıkaracağını belirten Fundstrat bir duruma dikkat çekiyor. Buna nazaran, şu an bu talebin 25 milyon olduğuna dikkat çekiyor. Buna nazaran günlük arzın günlük taleple eşleşmesi için zımni istikrar fiyatının yükselmesi gerekecek. İstikrar tahlili, Nisan 2024 halvingden evvel bir takas fiyatının 140.000 ila 180.000 dolar olduğunu göstermekte.

Çarpan etkisi

BTC’nin mevcut fiyatına nazaran, günlük madencilik mükafatı halvingden sonra 12,5 milyon dolara düşecek. Buna nazaran bu durum alıcılar ve satıcılar ortasında bir istikrara ulaşmak için fiyatın değerli ölçüde artması gerektiği manasına geliyor. Fundstrat dijital varlık stratejisi lideri Sean Farrell, Temmuz ayı başlarında müşterilerine bir not gönderdi. Notta, Bitcoin ağı için 4.0x ila 5.0x aralığında bir çarpan tesiri varsaymanın makul olduğunu söyledi. Bu durum 1 dolarlık talep için 4 yahut 5 dolarlık artışa yol açabileceği manasına geliyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 2

Farrell, ortalarında BlackRock ve Fidelity’nin de bulunduğu dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden kimilerinin müracaatta bulunmasının akabinde, spot BTC ETF’sinin yakın vadede onaylanma mümkünlüğünü %75 olarak gördüğünü de kelamlarına ekledi. Farrell, “Bitcoin ETF’sinin yeni yatırımcıları alana çekeceği kesin. Bitcoin için daha fazla talep yaratacağını varsayım ediyoruz.” dedi. Ayrıyeten BlackRock için onayın kayıtlardaki en büyük ETF lansmanlarından birine yol açabileceğini kelamlarına ekledi. Invesco QQQ ETF, Mart 1999’daki lansmanından sonraki birinci yılda 36 milyar dolar kıymetinde giriş çekmesinin akabinde mevcut rekorun sahibi.

Değerli metaller ETF piyasasını geçmek

Fundstrat, Bitcoin ETF’sinin sonunda 300 milyar dolardan fazla bir kategori haline geleceği kanısında. Öteki taraftan bu sayının şu anda yaklaşık 230 milyar dolarlık varlığa sahip olan bedelli metaller ETF piyasasını geçeceğini düşünüyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 3

Morgan Creek Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su Mark Yusko kıymetli değerlendirmeler yapıyor. Bu noktada 2028 yılına kadar Bitcoin fiyatının 300.000 dolara ulaşacağını tabir ediyor. Buy yoruma btcpiyasasi.com olarak bakarsak Fundstrat’ın yalnız olmadığını görürüz. Yusko, BTC’nin eninde sonunda kıymetli metalin pahasını yakalayabileceğini savunuyor. Yusko Altının piyasa bedelinin yaklaşık 6 trilyon dolar olduğuna dikkat çekiyor. Bitcoin 6 trilyon dolarlık bir piyasa kıymetine kavuştuğunda ne olacağını da söylüyor. Buna nazaran fiyatın en az 300 bin dolarlık etikete kavuşacağını söz ediyor.

Standart Chartered’ın Bitcoin tahmini

Temmuz ayının başlarında Standard Chartered, Bitcoin için bu yıl 50 bin dolarlık bir maksat belirlemişti. Öteki taraftan 2024 yılının sonu için gaye ise 120 bin dolar biçiminde. Bu iddia, bankanın “kripto kışının” sona erdiğini söylediği ve BTC’nin 2024 sonunda 100 bin dolara ulaşacağını öngördüğü Nisan ayındaki bir güncellemenin akabinde geldi.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 4

Matrixport BTC iddiası yaptı

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport da Bitcoin’in 2024 yılı sonuna kadar 125 bin dolara kadar yükseleceğini gördüğünü söyledi. Matrixport 5 Temmuz’da bir rapor yayınladı. Raporda, 22 Haziran 2023 tarihine vurgu var. Buan nazaran Bitcoin bir yıl içinde birinci sefer bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı.. Bu sinyalin dört kere tetiklendiğine dikkat çeken Matrixport dört durumda da boğa piyasasının 12-18 ay içinde büsbütün açıldığına vurgu yapıyor. Tarihin tekerrür etmesi halinde Bitcoin 2024 yılı sonuna kadar Matrixport’a nazaran 125 bin dolar düzeyine gelecek.

Jim Wyckoff: Ayılar ve boğalar savaşıyor

Analist Jim Wyckoff’a nazaran, Ağustos ayı Bitcoin vadeli süreç fiyatları Perşembe günü erken ABD süreçlerinde yükseldi. Wyckoff, “Fiyatlar bu haftanın sonlarında mütevazı bir toparlanma gösterdi. Fakat daha yüksek fiyat düzeylerinde de olsa günlük çubuk grafikte hala yeni başlayan bir düşüş trendi var.” diyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 5

Wyckoff, “Boğalar ve ayılar şu anda genel olarak yakın vadeli bir teknik oyun alanında bulunuyor.” vurgusu yapıyor. Matrixport araştırma müdürü Markus Thielen’e nazaran, Bitcoin yaz amacı olan 35.000 dolara ulaşamadı. Şu anda Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasını tekrar test etme riski var. Bitcoin ayı piyasalarında (Mart 2022) ve boğa piyasalarında (Mart 2023) sık sık 200 günlük hareketli ortalamasını yine test ediyor. 200 günlük hareketli ortalama şu anda 26.500 dolar düzeyinde. Buna nazaran bu durum Bitcoin’in 200MA’yı yine test etmek için mevcut düzeyinden %8 daha düşebileceği manasına geliyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 6

Poppe ve Rekt Capital’in Bitcoin tahminleri

MN Trading’in kurucusu Michaël van de Poppe da BTC fiyatının yükseliş trendine devam etmesinden evvel daha fazla düşüş potansiyeli görüyor. Lakin Thielen’den daha sığ bir geri çekilme öngörüyor. Ayrıyeten BTC’nin 28.500 dolara kadar düşeceğini iddia ediyor.

BTC Piyasası: Dünyaca Ünlü Analistler: Bitcoin Aralık’ta Bu Seviyelerde! 7

Piyasa analisti Rekt Capital ise 29.250 dolarlık dayanağın üzerinde bir aylık kapanışın altını çiziyor. Buna nazaran bu takviye düzeyinin testinin başarılı olacağının teyidi manasına geleceğini vurguluyor. Öteki taraftan bu durumun en azından BTC’yi 35 bin dolara hakikat taşıyacağını belirtiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap