Dubai’den sonra şimdi de İstanbul: Ruslar, emlak ve kripto paralar

Dubai’den sonra şimdi de İstanbul: Ruslar, emlak ve kripto paralar

Paylaş
BTC Piyasası: Dubai’den sonra şimdi de İstanbul: Ruslar, emlak ve kripto paralar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş iki ülkeyi de ekonomik olarak etkilerken, Batı dünyası ise Rusya’ya çok ciddi ekonomik yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımların kripto para yönü de çok tartışılırken, özellikle Rus devletine yakın olan oligarkların, kripto paralarla bu yaptırımları delme olasılığı da Batılı ülkelerin çekincelerinden biri oldu.

Ancak yaptırımların en çok etkilediği grup ise tabii ki Rus halkı oldu. Borsa günlerce kapalı kaldı, Rusya’nın para birimi olan Ruble ise dolar karşısında adeta darmadağın oldu.

İlk hedef emlak: 10 kat artış

İşte oligark olmayan ama varlıklı sayılabilecek Rus vatandaşları ellerindeki zenginliği, Dubai ve İstanbul gibi kendi ülkeleriyle direkt uçuşa hala açık olan şehirlerde değerlendirmeye başladılar. Reuters’in röportaj yaptığı Türk ve Dubaili emlakçılar, işgalin başlamasıyla birlikte emlak taleplerinde en az 10 kat artış olduğunu hatta bazen günde en az 8 daireyi sadece Ruslara sattıklarını belirttiler.

Bir Türk emlakçı, Rusların bazen 3 bazen de 5 daire bile aldıklarını söylerken, haberde İstanbul dışında en çok tercih edilen şehrin de Antalya olduğu belirtildi. Antalya’da yaşama şansı arayan Ruslar, İstanbul’daki evleri ise genelde yatırım amaçlı kullanmak istiyor.

“Kriptodan çevirdikleri parayla ev alıyorlar”

Reuters’in haberinde ayrıca kripto paraların da Ruslar tarafından ciddi şekilde kullanıldığı yazıldı. Dubai ve Türkiye’de banka hesabı açmanın zor olmadığı ancak Batı yaptırımlarından ötürü son dönemde yaşanan SWIFT yasaklarının para akışını engellediği belirtildi.

Yaptırımların transferleri karmaşık hale getirmesinden dolayı özellikle İstanbul’da birçok Rus vatandaşının, kripto parayı fiat paraya çevirerek gayrimenkul aldıkları bilgisi verildi. Konuyla ilgili konuşan Aleks Cihanoğlu adlı bir emlakçı ise şunları söyledi:

“Gördüğümüz işlemlerin çoğunu kripto paralardan yapıyorlar. Yaşanan zorluklarda, onlara yardımcı olan bir kanal olarak görüyorlar. Şu anda tam da bu piyasa için geçerli bir alan oldu”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda İsviçre’de varlıklarının dondurulacağından korkan Rus zenginlerin, Dubaili borsalarda Bitcoin bozdurmaya çalıştıkları rakamların da binlerce Bitcoin’i kapsadığı belirtilmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap