Dubai, Yasal Engelli Mahkemesi ile Bütün Hukuk Sistemini Yıkmaya Çalışıyor

Dubai, Yasal Engelli Mahkemesi ile Bütün Hukuk Sistemini Yıkmaya Çalışıyor

Paylaş
Dubai, Yasal Engelli Mahkemesi ile Bütün Hukuk Sistemini Yıkmaya Çalışıyor

Hem ulusal hem de uluslararası finansal işlemlere ilişkin tüm sivil ve ticari uyuşmazlıkları denetlemeye çalışan Dubai mahkeme sistemi, “dünyanın ilk yıkıcı mahkemesini yaratmak” için blok zincirleme teknolojisine yöneliyor.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) Mahkemeleri, hükümetin gelecekte yargı sürecini temelde yeniden şekillendireceğini belirten Smart Dubai girişimi ile ortaklaşa olarak “dünyanın ilk Blockchain Mahkemesi” planını açıkladı. Yetkililer yaptıkları açıklamada, blok zinciriyle güçlendirilmiş bir geleceğe dönmenin tüm yasal ekosistem üzerinde daha fazla verimlilik getireceğini söyledi.

İki yetkili organ, etkili bir sınır ötesi kolluk uygulaması için mahkeme kararlarının doğrulanmasını ve belgelerin gerçek zamanlı olarak paylaşılmasını araştırmak üzere özellikle Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler üzerine kurulmuş bir ağı geliştirmek için ortak bir görev gücü oluşturacak. İlk adımdan sonra, diğer geniş kapsamlı faydalar, belge çoğaltmanın kaldırılmasını ve sürümün daha geniş kapsamlı yargı sürecini hızlandırmasını içerecek.

DIFC Mahkemeleri başkanı ve yazarı Amna Al Owais konuyla ilgili şunları söyledi:

Blockchain teknolojisinden yararlanarak Dubai, ülkeler ve yargı makamlarının izleyeceği standartları belirleyecek, yasal yeniliklerin ön saflarında sıkıca yer alacak.

Akıllı Dubai Ofisi (SDO), e-yönetişim, şehir çapında bir ödeme sistemi, Dubai’nin tüm tapu sicili, turistler için pasaportsuz seyahat dahil olmak üzere birçok sektördeki uygulamalar için merkezi olmayan teknolojide “Dubai Blockchain Stratejisi” adı verilen kapsamlı bir dönüşüm girişimine damgasını vurdu. Dahası, SDO genel müdürü Dr. Aisha Bin Bishr’in hükümetin 2020 yılına kadar Blockchain’de geçerli hükümet işlemlerinin % 100’ünü yürütme girişimini doğruladığının engellenmesi, blockchain ile sayısallaştırmaya verilen önemi gösteriyor.

“Bu kalibrenin ve potansiyelin bir buluşu, eşit derecede yıkıcı bir kurallar seti ve onları destekleyen güçlü bir kurum gerektirir. İşte burada DIFC Mahkemeleri ile ortaklığımız devreye giriyor, birlikte çalışmamıza ve dünyanın ilk yıkıcı mahkemesini yaratmamıza izin veriyor, böylece blockchain teknolojisinin gücünü gerçekten açabiliyoruz” diye ekliyor Dr. Aisha Bin Bishr.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap