Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir

Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir

Paylaş
BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir

Bitcoin için olumlu diyebileceğimiz bir haber ile karşınızdayız. Haber BRICS ile ilgili. Fakat kripto para ünitelerini ilgilendiren bir istikameti var. şöyle dememiz mümkün. BRICS yeni bir global güç merkezi olarak ortaya çıkıyor. Ayrıyeten dolar bilinmeyen bir gelecekle karşı karşıya. Detaylara bakalım.

BRICS üyeliğine ve para ünitesinin benimsenmesine artan ilgi

BRICS ittifakı Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan beş büyük gelişmekte olan iktisattan oluşuyor. Artık, saflarına katılmaya ilgi gösteren ülkelerin sayısının arttığına şahit oluyor. İlgideki bu artış, milletlerarası ticarette BRICS para ünitesini benimseyerek ABD dolarının hâkimiyetini potansiyel olarak azaltmaya istekli ülkelerin sayısındaki artışla da örtüşüyor.

BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir 1

Güney Afrika Büyükelçisi Anil Sooklal Reuters’e yaptığı açıklamada farklı bir duruma işaret etti. BRICS ittifakının hem resmi hem de gayrı resmi müracaatlar aldığını doğruladı. Yeni bir para ünitesi yaratma kararı beklentiler dahilinde. Ağustos ayında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yapılacak olan dorukta beş ülke tarafından ortaklaşa verilecek.

Küresel bir davet: 44 ülke BRICS üyeliğini istiyor

Şu ana kadar toplam 44 ülke BRICS ittifakının bir modülü olma isteğini lisana getirmiştir. Bu ülkeler ortasında resmi olarak müracaatta bulunan 22 ülke var. Ayrıyeten gayrı resmi olarak ilgi gösteren 22 ülke daha bulunuyor. Sooklal, “Yirmi iki ülke resmi olarak BRICS’e yaklaştı. Başka taraftan bir o kadar da gayrı resmi yaklaşım var” dedi. İttifaka katılmak isteyen yeni ülkelerin eğilimi bir yılı aşkın müddettir devam ediyor. Ayrıyeten Arjantin üzere büyük Global Güney ülkeleri üyelik müracaatlarını resmen yaptı.

BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir 2

Üyeliğe artan ilgi var. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de BRICS’e katılma isteklerini lisana getirdiler. Sooklal, “Bunlar hayli ağır ülkeler” dedi. Yaklaşan dorukta BRICS’in potansiyel genişlemesi de ele alınacak. Ayrıyeten kümenin yılsonuna kadar BRICS+ olması ihtimali üzerinde durulacak. Bu gelişme ittifakı finansal açıdan değerli ölçüde güçlendirecek. Ayrıyeten ABD dolarına meydan okumasını da sağlayacak.

BRICS ittifakı Bitcoin BTC’ye fayda mı?

BRICS ittifakının Bitcoin yahut diğer bir kripto para ünitesi üzerindeki tesiri elbette olacaktır. Buna nazaran kripto para üniteleri ve blockchain teknolojisine ait kişisel siyasetleri ve düzenlemeleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Burada dikkate alınması gereken noktalar var.

BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir 3

Öncelikle piyasa tesirine bakmak gerekiyor.  BRICS ülkelerinin birleşik ekonomik gücü, onları global iktisatta değerli oyuncular haline getirmektedir. Bu ülkelerden rastgele birinin Bitcoin ya da öteki kripto paraları büyük ölçekte benimsemesi, potansiyel olarak dünya çapında talebin ve benimsemenin artmasına yol açabilir. Lakin, BRICS ittifakı içinde kripto para ünitelerini teşvik etmek için koordineli bir gayret olduğuna dair somut bir gösterge yok.

Bitcoin için düzenleyici ortam

BRICS üyesi her ülkenin kripto para üniteleri konusundaki tavrı farklılık göstermektedir. Çin ve Hindistan üzere birtakım ülkeler kripto para ticareti ve kullanımına karşı katı tedbirler alıyorlar. Ayrıyeten Rusya ve Brezilya üzere başkaları blockchain teknolojisi ve dijital varlıkları keşfetmeye daha açık olduklarını göstermiştir. BRICS ülkelerindeki düzenleyici ortam, kripto para ünitelerinin kendi hudutları içinde nasıl ele alınacağını belirlemede çok değerli bir rol oynayacaktır.

BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir 4

Diğer taraftan BRICS ittifakı vakit zaman üye devletler ortasında memleketler arası ticaret için yeni bir ortak para ünitesi oluşturma fikrini tartışıyor. Bu şimdi gerçekleşmemiş durumda. Buna nazaran, bu türlü bir para ünitesinin tanıtılması ve benimsenmesi, global finansal ortamı etkileyecektir. Bu durum birebir vakitte Bitcoin üzere kripto para üniteleri üzerinde tesirleri olabilir.

Küresel ekonomik manzara

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda gelişmekte olan büyük ekonomilerden oluşan bir küme olarak, BRICS ittifakı içindeki rastgele bir karar yahut gelişme global ekonomik görünüm üzerinde dalgalanma tesirlerine sahip olabilir. Bu ülkelerdeki ekonomik değişimler ve siyaset değişiklikleri yatırımcı hassaslığını etkileyebilirler. Bütün bu durumlar Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin benimsenmesini ve kullanımını etkileyebilir. Kripto para piyasasının son derece dinamik olduğunu ve gelişmelerin süratle değişebileceğini unutmamak değerlidir.

BTC Piyasası: Doların Çöküşü mü? Rusya’nın Bu Atılımı Bitcoin İhtilalini Neticelendirebilir 5

BRICS ittifakı ivme kazanıyor. Öteki taraftan dünya çapında farklı iktisatların ilgisini çektikçe farklı bir görüntü hakim olacaktır. Bitcoin için bu durum olumlu yansıyacaktır. Ayrıyeten bütün bu gelişmeler, doların global rezerv para ünitesi geleceğini giderek daha bilinmeyen hale getiriyor. Önümüzdeki tepede alınacak kararların memleketler arası ekonomik görüntü üzerinde geniş kapsamlı tesirleri olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap