DoJ SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor

DoJ SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: DoJ SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın (SBF) davası sürüyor. SBF, birçok kabahatten yargılanırken DoJ SBF’nin kefaletinin kaldırılmasını istedi.

DoJ SBF’nin kefaletinin kaldırılmasını istiyor

Dosyada yer alan bilgilere nazaran, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın (SBF) kefaletinin iptalini istiyor. DOJ, SBF’yi şahitleri tahrif etmeye çalışmakla ve FTX ABD’nin mevcut genel hukuk müşaviriyle irtibata geçerek Caroline Ellison’ın günlüğünü The New York Times’a sızdırmakla suçluyor.

SBF, 22 Aralık 2022’de tahvil karşılığında hür bırakıldıktan sonra birden fazla kefalet değişikliği talep etmiş. Belgede belirtildiğine nazaran, 15 Ocak 2023 tarihinde sanık, FTX ABD’nin mevcut baş hukuk müşavirine e-posta ve şifreli iletileşme uygulaması Signal aracılığıyla ulaştı ve bir bağ kurma mümkünlüğünü ve birbirlerini kaynak olarak kullanma potansiyelini sorguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: DoJ SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor 1

Ayrıca, SBF’nin Signal’i engelleme maksadıyla kullandığı ve uygulamanın otomatik silme özelliğinin soruşturmayı zorlaştığı argüman ediliyor. Mahkeme, SBF’nin bu davranışları nedeniyle şahidin kurcalanmasının potansiyel riskine dikkat çekiyor.

Bu gelişmeler üzerine Yargıç Lewis Kaplan’ın, SBF’nin kefalet şartlarında değişiklik yapmayı yahut kefaletini büsbütün iptal etmeyi seçebileceği belirtiliyor. Eski ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu İnternet İcra Ofisi şefi John Reed Stark’a nazaran, Kaplan’ın karar vermesi sıkıntı bir süreç olacak. Şayet SBF’nin hür kalmasına müsaade verilirse, muhtemelen daha sıkı ikazlar alacaktır.

Tüm bu olaylar, Manhattan mahkemesinde 26 Temmuz’da yapılan duruşmanın akabinde ortaya çıktı. Savcı Danielle Sassoon, özgürlüğünü eski romantik ortağı ve meslektaşı Ellison’a gözdağı vermek için kullandığı savlarına dayanarak SBF’nin kefaletinin iptalini talep etti. Sassoon ayrıyeten SBF’nin Ellison’ı gözdağı vermeye çalıştığını ve yaklaşık 100 telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Tüm bu suçlamalar, SBF’nin gelecekteki yargı süreci ve kefalet durumu hakkında önemli bir kaygı yaratıyor ve Yargıç Kaplan’ın yapacağı karar değerli bir değere sahip olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap