Dogecoin spekülasyonlar sayesinde %10 arttı, vadeli süreç yatırımcıları ziyanda

Dogecoin spekülasyonlar sayesinde %10 arttı, vadeli süreç yatırımcıları ziyanda

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dogecoin spekülasyonlar sayesinde %10 arttı, vadeli süreç yatırımcıları ziyanda

Dogecoin (DOGE), memecoin’in yeni ismiyle X platformunda büyük bir rol oynayacağına dair spekülasyonların ralliyi körüklemesiyle iki gün boyunca yükselmeye devam etti.

Coingecko bilgileri, DOGE token’ın son 24 saat içerisinde yüzde 10’a kadar artarak 0,077 dolara ulaştığını ve süreç hacminin 2,3 milyar olduğunu gösteriyor. Bu hacmin birden fazla, spekülasyon vakitleri müşteri çekmesiyle bilinen Güney Kore borsası UpBit’ten geldi.

Coinglass bilgilerine nazaran vadeli süreç yatırımcıları, Dogecoin’in fiyat hareketleri üzerine yaklaşık 10 milyon dolar kaybetti.

Analistler, Pazartesi günü her şeyin uygulaması X olarak tekrar markalaşan Twitter’ın sahibi Elon Musk‘ın, memecoin’e olan ilgisi sebebiyle platformun önümüzdeki aylarda doge token’ları kabul edebileceğini öngörüyor.

Spekülasyonun, reklam verenlerin Twitter reklamları için DOGE ödeyebileceği ve öbür kullanımlar için de kabul edilebileceği tarafında olduğunu belirten Kryptomon’un pazarlama müdürü Tomer Nuni, “Tesla, eser alımlarında DOGE ile ödeme imkânını duyurduğunda da birebiri yaşanmıştı.” diyor.

Bu tıp spekülasyonların büsbütün temelsiz olmadığını da belirtmek gerek. Nisan ayında Musk, yaptığı bir paylaşımda Twitter Blue’nun abonelik hizmetinde DOGE ödemelerini kullanacaklarını söyleyip eğlenmişti, bu da bu türlü bir adımın mümkün olduğunu gösteriyor.

Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla, halihazırda Tesla Store’daki alımlar için DOGE ödemelerini kabul ediyor.

Ocak ayında yayımlanan bir rapora nazaran Twitter, toplumsal medya platformu üzerinden ödemelere müsaade vermek için bir sistem tasarlıyor. Milyarder Musk, bu ödemelerin “her şeyden önce” fiat para üniteleriyle olmasını istese de kripto para ünitelerini eklemeyi de düşünüyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap