Dogecoin ne olur? Fiyat analizi ve Dogecoin yorumları

Dogecoin ne olur? Fiyat analizi ve Dogecoin yorumları

Paylaş
BTC Piyasası: Dogecoin ne olur? Fiyat analizi ve Dogecoin yorumları

Dogecoin’de son günlerde birbiri ardına önemli gelişmeler yaşanıyor. Elon Musk’ın katıldığı Saturday Night Live, Dogecoin yatırımcılarının beklentilerini karşılamazken ve aksine bu programla birlikte fiyatta büyük düşüş yaşanırken SpaceX’ten bir hafta sonu dikkat çekici bir hamle gelmişti.

Uzay taşımacılığı odaklanan bir şirket olan SpaceX, DOGE-1 adında yeni bir uzay görevi duyurmuştu. SpaceX şirketi, 2022 yılında gerçekleşecek bu uzay görevi için Dogecoin ile ödeme aldığını açıklamıştı. Açıklamalar gösteriyordu ki SpaceX ve Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili yapacakları bunlarla sınırlı kalmayacaktı. Nitekim, daha sonra Musk, Dogecoin geliştiricileriyle birlikte Doge’daki işlem verimliliğini iyileştirmek için çalıştıklarını, çalışmaların potansiyel olarak umut verici olduğunu ifade etti.

Elon Musk, Dogecoin’e desteğini sürdürürken Coinbase’den bir başka önemli hamle geldi. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan ABD merkezli Coinbase, altı ila sekiz hafta içinde Dogecoin’i listeleyeceğini açıkladı. Kripto para piyasasını bir süredir takip edenler bilecektir ki Coinbase’de listeleneceği duyurulan bir kripto para, açıklama sonrası yükseliş gösterir. Dogecoin’de de bunun etkisi, net bir şekilde yaşandı. Bir yandan SpaceX ve Elon Musk’ın Dogecoin açıklamaları, diğer yandan Coinbase’in Dogecoin’i listeleyeceğini duyurması yıllar önce ‘şaka’ amacıyla piyasaya sürülen ancak gün geçtikçe bir gerçeklik halini alan kripto para için son derece destekleyici adımlardı.

Dogecoin ne olacak? Musk, tutarsız açıklamalarıyla ünlenmiş bir isim. Geçmişte Bitcoin’in yenilenebilir enerjiyi teşvik ettiğini savunurken şimdi ise Bitcoin’in fosil yakıtların artan şekilde kullanıma yol açtığını söylüyor. Buradan bakıldığında Musk’ın Dogecoin’le ilgili düşüncelerinin bugünden yarına değişmeceğinin bir garantisi yok görünüyor. Dolayısıyla Musk’ın açıklamalarına bu anlamda çok da bel bağlamamak gerekiyor fakat Tesla CEO’sunun geçen yıldan bu yana istikrarlı bir şekilde Dogecoin’i desteklediği de bir gerçek. Bu noktada yatırımcılar, Musk’ın açıklamalarına çok güvenmeyerek Dogecoin’in ilerleyen süreçte piyasada varlığını artırarak sürdürme ihtimalini de göz ardı etmemeli.

Dogecoin yorumları: Mark Cuban’dan Michael Saylor’a

Öte yandan Dogecoin, yalnızca Elon Musk’tan destek almıyor. Örneğin NBA ekiplerinden Dallas Mavericks’in sahibi, milyarder Mark Cuban da bir Dogecoin destekçisi. Mavericks, Dogecoin’le hem bilet hem de ürün satışına başladı ve kulüp, bu ürünlerden aldığı Dogecoin ödemelerini nakde çevirmiyor. Cuban, geçtiğimiz günlerde Dogecoin’in 1 dolar olabileceğini ve ardından bir stabil kripto para gibi değerinin çok değişkenlik göstermeyebileceğini ileri sürmüştü.

Diğer yandan bugüne kadar yaklaşık 92 bin BTC satın almış olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor’a göre de Dogecoin’e olan ilgi, kripto para sektörü için faydalı. Saylor, Dogecoin’in kripto paralar için büyük bir farkındalık oluşturduğunu savunuyor. Bununla birlikte MicroStrategy CEO’su, akıllı yatırımcıların Bitcoin aldığını ekledi.

Dogecoin, şimdiye kadarki en yüksek seviyesini 8 Mayıs’ta 0.75 dolar ile gördü. Bugünkü mevcut 0.54 dolar fiyatla yüzde 28’lik bir değer kaybı söz konusu.

Geniş zaman ölçeğinde Dogecoin grafiği

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap