Dikkat: Yeni Bir Kripto Dolandırıcılığı Teşebbüsü Tespit Edildi!

Dikkat: Yeni Bir Kripto Dolandırıcılığı Teşebbüsü Tespit Edildi!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Yeni Bir Kripto Dolandırıcılığı Teşebbüsü Tespit Edildi!

Kripto dünyasında sahtekarlıklarda ve dolandırıcılık olaylarında hudut yok! Dolandırıcılar artık de Grayscale’ın GBTC’sini sahtekarlıklarına alet ediyor. Toplumsal medya platformu X’te 13 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust ile ilişkilendirilen bir GBTC isimli token’ın 25 milyon dolarlık bir ikram olduğu tezi dolaşıyor. Tabi ki bu bariz bir sahtekarlık.

Milyonlarca dolarlık kripto hediyesi!

Sosyal medya platformu X’te tez edilen 25 milyon dolarlık kripto ikramı gerçek olamayacak kadar uygun. Bu ortada, bunun sürpriz değil, sahiden olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Perşembe ve Cuma günleri X’te yayınlanan gönderiler, kriptoda şu anın en sıcak öykülerinden birine dayanıyor. Art planda, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz yakın vakitte kazanılan bir mahkeme sonucunda ETF olarak bilinen favori klasik finansal yatırım aracına dönüştürülme yolunda ilerleyen Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) var.

Bahse mevzu olay, GBTC isimli yeni bir token’ın 25 milyon dolarının (13 milyar dolarlık gerçek tröstle alakalı ticker sembolü) yazıda bahsedilen bir web sitesini ziyaret eden bireylere dağıtılacağı argümanına dayanıyor. İşin püf noktası, bu vaatlerde bulunan @Grayscale_FND hesabının Grayscale isimli gerçek şirketle hiçbir ilgisi yok. Bir Grayscale sözcüsü bu durumu Cuma günü teyit etti. Böylelikle, kelam bahis teklifin bariz bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı.

BTC Piyasası: Dikkat: Yeni Bir Kripto Dolandırıcılığı Teşebbüsü Tespit Edildi! 1Sahte Grayscale (X)

Musk’ın fiyata dayalı ‘mavi tik’ siyasetinin bir sonucu mu?

Elon Musk Twitter’ı satın alıp ismini X olarak değiştirmeden evvel, @Grayscale_FND’nin hesabında olduğu üzere mavi bir onay işareti, hesabın doğrulanmış olduğunu, hesap bu etiketi almadan evvel bir ölçü niyet ve incelemenin gerçekleştiğini gösteren bir işaretti. Artık ise hesap sahibinin ayda 8 dolar ödediği manasına geliyor. Bu da, mavi işaretli X hesaplarını kullanan kripto dolandırıcılarının çoğalmasına yol açıyor.

Gerçek @Grayscale X hesabı, şirketler ve öbür “resmi” kuruluşlar için ayrılmış bir tanımlama olan altın bir onay işaretine sahip. Kandırılmaktan kaçınmak için bir X kullanıcısının bilmesi gereken tek şey bu yeni ayrım. Fakat @Grayscale_FND’nin gerçek Grayscale’in logosunu kullanmasının da onları kandırması mümkün.

BTC Piyasası: Dikkat: Yeni Bir Kripto Dolandırıcılığı Teşebbüsü Tespit Edildi! 2Grayscale_FND @Grayscale’in gerçek hesap bilgilerini kopyaladı (X)

Bildiğiniz üzere kripto dünyası bu cins olaylara yabancı değil. Bir araştırmacı, @Grayscale_FND’nin gönderilerinden haberdar oldu. Zira birisi onu X’te spam’ledi. Grayscale_FND takip etmediği hesaplardan gelen direkt iletileri kabul etmiyor. Bu yüzden, bu hesabın gerisindeki bireye ulaşmanın bir yolu yok. Bu ortada Grayscale Digital Currency Group’a ilişkin bir şirket. Araştırmacının X adresine gönderdği bir e-postaya verilen karşılık: “Şu anda meşgulüm. Lütfen daha sonra tekrar denetim edin.” halinde.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap