Dikkat! En büyük borsalar bile sahte hacim gösteriyor olabilir

Dikkat! En büyük borsalar bile sahte hacim gösteriyor olabilir

Paylaş
Dikkat! En büyük borsalar bile sahte hacim gösteriyor olabilir

12 Kasım’da yayına giren CoinMarketCap likidite metriği, kripto para ekosisteminde şimdiden ses getirdi. Öyle ki pek çok borsanın sahte hacim gösterdiği düşünülüyor.

Platform, ekosistem genelinde gerçek işlem hacmini izlemek amacıyla yeni bir endeks sundu.. Sitenin likidite endeksi sayfasında listelenen 54 borsanın toplam likiditesi yalnızca 350 milyon dolar olarak gösterildi.

Sahte hacim kripto para piyasalarını tehlikeye sokan bir durum

Tüm borsalar dahil olsaydı likidite değerlemesinin 500 milyon dolara kadar çıkabileceği bildirildi. Bu, kripto piyasasının tamamı için 240 milyar ABD dolarının üzerindeki bir toplam piyasa hacminden, sadece yaklaşık 400 – 500 milyon ABD doları için tasfiyenin sağlandığı anlamına geliyor. Düzensiz dağılım, yalnızca 1000-5000 BTC’lik bir dökümün dijital varlıklar ekosistemi için büyük bir pazar çökmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Borsaların işlem hacminin, borsanın ne kadar aktif olduğunu gösterdiği için önemli bir faktör olduğu düşünülüyor. CMC’nin yeni endeksinin uygulanması, en büyük borsaların sahte hacimler rapor etmiş olabileceğini ortaya çıkardı.

EXX borsası örneğini ele alalım.

Haberin yazıldığı anda 1,77 milyar ABD dolarının üzerinde işlem hacmi bildiren borsa, 1. sırada yer aldı. Son yedi gün içinde bu rakam 9,28 milyar dolara ulaştı. Ancak likidite sıralamasında 45. sıraya konan borsa, sadece 423,09 bin dolarlık bir tasfiye getirdi.

Benzer şekilde, Coinbark Pro, CoinMarketCap’te yayımlanan listede 58. sırada yer alırken, likidite metriğine göre Coinbase Pro sadece Binance, Huobi Global ve Bitfinex’in arkasında 6. sırada.

Sizce en büyük borsalar sahte hacim rapor ediyor olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

ambcrypto

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap