Dikkat: Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı!

Dikkat: Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı!

Avustralya Menkul Değerler ve Yatırımlar Kurulu (ASIC) yakın vakitte yaptığı bir basın açıklamasında, toplumsal yatırım platformu eToro’nun Avustralya kuruluşu olan eToro Aus Capital Limited’e karşı yasal süreç başlattı. Düzenleyici kurum, eToro’nun fark mukavelesi (CFD) eseriyle ilgili olarak “tasarım ve dağıtım yükümlülüklerini ve eToro’nun verimli, dürüst ve adil davranma lisans yükümlülüklerini” ihlal ettiğini sav etti. CFD, müşterilerin kripto para üniteleri de dahil olmak üzere bir destek varlığın pahasındaki değişim üzerine spekülasyon yapmalarına imkan tanıyan kaldıraçlı bir türev kontrattır. İşte detaylar…

Avustralya’da, kripto para platformuna dava

Dava, Avustralya’da kripto ile ilgili firmalara yönelik daha geniş bir baskının ortasında geldi. Bilhassa, Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu yılın başlarında ASIC, Binance Australia’nın ofislerini de aramıştı. Ayrıyeten ülkedeki büyük bankalar, dolandırıcılık ve müşteri kayıplarıyla ilgili kaygılar nedeniyle kripto ticaretine kısmi kısıtlamalar getirmişti. ASIC, eToro’nun CFD eserinin çok geniş bir maksat pazara pazarlandığını ve potansiyel müşteriler için tarama testinin çok derecede yumuşak olduğunu argüman ediyor. Sonuç olarak, yaklaşık 20,000 eToro müşterisi Ekim 2021 ile Haziran 2023 ortasında CFD ticareti yaparken para kaybetti.

BTC Piyasası: Dikkat: Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı! 1

Düzenleyici ayrıyeten, sonlu yatırım tecrübesi olan ve CFD ticareti ile alakalı riskleri gereğince anlamayan müşterilerin hala eToro’nun maksat pazarının bir modülü olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Ek olarak, müşterilerin tarama sorularına verdikleri karşılıkları sınırlama olmaksızın değiştirmelerine müsaade verildi ve potansiyel diskalifiye edilmeyi önlemek için karşılıklarını ayarlamaları istendi. eToro Aus, ASIC’in davasını kabul ederek ve tezleri buna nazaran ele alacağını sav ederek argümanlara cevap verdi. Şirket, yasal süreçlerin müşterilere yönelik hizmetlerini aksatmayacağını açıkladı ve eToro’nun global işi üzerinde değerli bir tesiri olmadığını belirtti. eToro Aus ayrıyeten CFD eseri için revize edilmiş bir amaç pazar belirlemesi uyguladığını duyurdu.

CFD nedir?

CFD, bir müşterinin döviz kurları, borsa endeksleri, tek pay senetleri, emtialar yahut kripto varlıklar üzere bir destek varlığı husus alır. Bunların bedelindeki değişimde spekülasyon yapmasına imkan tanıyan kaldıraçlı türev kontrattır.

BTC Piyasası: Dikkat: Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı! 2

Davanın sonucu ne olacak?

ASIC davasının sonucu belirsizliğini korurken, eToro’ya karşı açılan yasal süreç, Avustralya’da faaliyet gösteren tüm finansal hizmet sağlayıcılarına, bilhassa de kripto para ile ilgili eserlerle ilgilenenlere açık bir ileti gönderiyor. Çünkü piyasa iştirakçileri artık daha fazla inceleme altındadır. Şirketlerin mümkün yasal sonuçlardan kaçınmak için katı düzenleyici standartlara uymaları zaruridir. Kripto para alanındaki yatırımcıların ve müşterilerin dikkatli olmaları ve rastgele bir finansal eser yahut hizmetle etkileşime girmeden evvel kapsamlı araştırma yapmaları gerekmektedir. Düzenleyici ortam geliştikçe, piyasa iştirakçilerinin en son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmaları ve hem çıkarlarını hem de yatırımlarını korumak için uyumluluk kurallarına uymaları çok kıymetlidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap