Dikkat: Bu Kripto Platformları Dataları Sızdırıyor! FTX’de Listede

Dikkat: Bu Kripto Platformları Dataları Sızdırıyor! FTX’de Listede

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Bu Kripto Platformları Dataları Sızdırıyor! FTX’de Listede

Bugün FTX’de yaşananlar öncesinde, iflas eden kripto platformu Celsius’da önemli bir bilgi ihlali olayı yaşamıştı. Son gelişmede FTX, iflas temsilcisi Kroll’un dahil olduğu data ihlalini bildirdi.

İflas eden kripto platformları yatırımcıları tehlikeye sürüklüyor

Kasım 2022’de çöken kripto borsası FTX, müşteri datalarının açığa çıktığı bir siber güvenlik ihlali duyurdu. Olayda, iflas davası tazminat temsilcisi Kroll’un dahil olduğu ve muhakkak davacıların sonlu, hassas olmayan müşteri dataları açığa çıktı. Akabinde FTX, hesap şifrelerinin, sistemlerinin ve fonlarının etkilenmemesini sağlayarak durumu etkin olarak denetlediğini bildirdi.

Zor durumdaki kripto borsası, mevzu hakkında X hesabından açıklama yaptı. Güvenlik ihlali, borsanın iflas davasıyla ilişkili kullanıcılarının müşteri datalarının açığa çıkmasına neden oldu.

FTX, mağdur Kroll’un şu anda siber güvenlik olayından etkilenen bireyleri korunmaları için atabilecekleri adımlar konusunda bilgilendirdiğini belirtti. İflas halindeki kripto borsası, hesap şifrelerinin ve sistemlerinin inançta kaldığını açıkladı:

Olaydan Kroll etkilendi ve kendisi etkilenen bireyleri müşterilerin kendilerini korumak için alabilecekleri tedbirler konusunda direkt bilgilendiriyor. FTX hesap şifreleri Kroll tarafından korunmuyordu ve FTX’in kendi sistemleri de etkilenmedi.

Telafi süreci

Ayrıca FTX Borçluları Kroll ile irtibat başlattı ve gelişen durumu ihtimamla izliyor. Kroll, borçlulara olayı süratle denetim altına aldıklarını ve tahlile kavuşturduklarını bildirdi. Müşterilerin, iflas süreçlerine dahil olan şahıslarmış üzere davranan kripto dolandırıcılık e-postalarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Kripto platformları birinci kere müşteri datalarını sızdırmıyor

İflasla karşı karşıya olan bir öteki kripto platformu Celsius Network’de misal bir ihlal gündeme gelmişti. Kripto platformu, kısa mühlet evvel e-posta kayıtlarının açığa çıkmasına neden olan bir data ihlali yaşadı. Bu ihlalin devam eden iflas tekrar yapılanma süreci üzerinde dikkate kıymet bir tesiri oldu.

Bu ortada Blockchain araştırmacısı ZachXBT, FTX müşterilerinin zati geçersiz e-postalar aldığını bildirdi. Buna nazaran birtakım müşterilerin ferdî bilgileri şu anda ortalıkta dolaşıyor.

FTX geri ödemeler için atak yapıyor

Son gelişmelerde FTX, satış, staking ve riskten korunma eforlarının yönetilmesine yardımcı olması için Mike Novogratz liderliğindeki Galaxy Digital’i görevlendirdi. Bu iştirak, kripto borsasının piyasa volatilitesine bağlı riskleri azaltma ve Bitcoin varlıklarından elde edilen getirileri optimize etme uğraşlarını desteklemeyi amaçlıyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, staking için bilhassa Bitcoin ve Ethereum kullanılacak.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu Kripto Platformları Dataları Sızdırıyor! FTX’de Listede 1

Son olarak, Merkezi Olmayan Finans da müracaatta onay aldı. FTX, Galaxy Digital’in rehberliğinde pasif gelir elde etmek için staking tercih edeceğini belirtti:

Borçlular, belli kripto paraları stake etme yoluna nazaran stake etmenin, olağanda boşta olan kripto paralarından düşük riskli getiriler yaratarak mülkün ve nihayetinde alacaklıların faydasına olacağını belirtiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap