Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar!

Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar!

Bitcoin  Ağustos ayı 2023’ün en makûs ayı olurken, yeni haftaya 26.000 dolar ile çaba ederek başlıyor. BTC fiyatının gücü, 10 gün evvel yaşanan ani çöküşün akabinde kuşkulu kalmaya devam ediyor ve boğalar rahatlatıcı bir sıçrama sağlamak için piyasanın denetimini geri alamadı. Pekala, önümüzdeki hafta için BTC fiyat performansının ana tartışma noktaları neler? İşte detaylar…

Bitcoin fiyatı aylık kapanışa yaklaşırken düştü

Bitcoin’in en son haftalık mumunu nasıl sonlandırdığını varsayım edene ödül yok. Çünkü tarihi datalar bunun ipucunu esasen veriyor. Datalara nazaran, BTC/USD kapanışta 26.000 doları tutmasına karşın, bundan çabucak sonra yokuş aşağı gitti ve biraz daha yükselmeden evvel 25.880 dolara düştü. Bu, tanınan trader Skew, X tahlilinin bir kısmında, “Short’lar hafta sonuna yanlışsız yığılmaya devam ediyor. ABD Vadeli Süreçleri açılışında ve Pazartesi AB seansında bir tıp hareket bekliyor,” denildi. Skew ayrıyeten hafta sonu BTC davranışını “maksimum acı fiyat hareketi” olarak tanımladı. Aylık kapanış piyasa iştirakçileri için kilit bir husustu ve Ağustos ayının %11’lik kayıplara yol açmasının akabinde kartlarda dalgalanma görüldü. İzleme kaynağı Material Indicators’ın kurucu ortağı Keith Alan, birkaç ayın en düşük düzeylerine bir seyahat öngördü.

BTC Piyasası: Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar! 1

Binance BTC/USD buyruk defterinin bir grafiğiyle birlikte, “Balinalar şimdi alım yapmıyor, ben de yapmıyorum. Dalgalanmanın aylık mum kapanışına kadar devam etmesini bekliyorum. Sabırla lokal düşük seviyeyi test etmeyi bekliyorum,” dedi. Düşük balina buyruk hacmine ek olarak, beraberindeki buyruk defteri grafiği genel olarak teklif likiditesinin eksik olduğunu ve 25.500 doların sırf mütevazı bir ilgi gördüğünü gösterdi. Tanınan trader Crypto Tony, “25.000 doların altına düştüğümüz, geri aldığımız ve pumpladığımız yere girmek için bir katalizör arıyorum” dedi. “Ya da 26.700 doları dayanağa çevirirsek,” dedi. Rekt Capital, aşağı istikametin ötesinde, daha evvel çöküşten evvel dayanak vazifesi gören hareketli ortalamaların artık tam aksisi bir tesire sahip olabileceği konusunda uyardı.

Ağustos ayı son sekiz yılın en berbatı olma riski taşıyor

Bitcoin’in bu ay, Ağustos standartlarına nazaran bile, düşük performans gösterdiği bir sır değil. BTC/USD bu ay %11 düştü ve piyasa gözlemcileri ortasında beklenti arttı. İzleme kaynağı CoinGlass’ın mukayeseli datalarına bakıldığında, Ağustos 2023’ün 2015’ten bu yana Bitcoin’in en makûs Ağustos’u olmak için şimdiden geçen yılla yarıştığı görülüyor. BTC fiyatı Ağustos 2022’de %13,9 paha kaybetmiş ve bu hareket yarım yıllık acının başlangıcı olmuştu. Bununla birlikte, kimileri Eylül ayının tarihi emsallere dayanarak kolay kolay neredeyse tıpkı derecede makûs sonuçlanabileceğine inanmakta. Rekt Capital geçen hafta bir X gönderisinin bir bölümünde  “Bitcoin Eylül’de 22.000 Dolara Düşebilir mi?” diye sorguladı. Rekt, aşağıdakileri söyledi:

Bu soruyu yanıtlamak için öncelikle Ağustos ayına odaklanmamız gerekiyor. Tarihteki en makus BTC Ağustos düşüşü neydi? 2014 yılında -%17 ve 2015 yılında -%18. Şu anda 2023 yılında, BTC -%16 düşüşte. Şayet BTC bu Ağustos ayında -%18 düşecek olursa, BTC 24.700 dolara düşecektir. Lakin bu geri çekilmenin sonu olmayabilir. Yani şayet BTC Eylül ayında -%10’luk bir geri çekilme daha yaşarsa… Bu da fiyatın ~22200 dolara düşeceği manasına gelir. Bu da yaklaşık olarak ~22000 dolarlık çift tepe kırılımı için Ölçülen Hareket maksadıyla eşleşecektir.

BTC Piyasası: Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar! 2

Bitcoin tarihindeki “en uzun ayı piyasası”

Bu ortada BTC/USD için yıldan yıla (YoY) yüzde getirileri tahlil edildiğinde, son ayı piyasasının gerçek boyutu ortaya çıkıyor. Ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, bunun aslında Bitcoin’in “tarihteki en uzun ayı piyasası” olduğu sonucuna vardı. Ekteki bir grafik, mevcut 490 günlük negatif yıllık getirileri evvelki devirlerle karşılaştırdı. 2015 yılı 386 gün sürmüştü. Van de Poppe, ABD’nin birinci Bitcoin spot fiyatlı borsa yatırım fonuna (ETF) yeşil ışık yakması üzere olumlu haberlerin bile şimdi piyasa şuuruna girmediğini kelamlarına ekledi. “Mesele şu ki, mevcut periyotta bu olaylar fiyata hiç yansımıyor,” diye yazdı.

PCE bilgileri, Jackson Hole yansısını takip ediyor

Bitcoin ve altcoinler son haftalarda makroekonomik gelişmelere çok az kıymet verdi. FED faiz oranı değişiklikleri ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzere bilgi açıklamaları bile piyasalar üzerinde zar güç algılanabilir bir tesire sahip oldu. Geçen hafta Fed Lideri Jerome Powell’ın yıllık Jackson Hole İktisat Sempozyumu’nda yaptığı yorumlar, CME Group’un FedWatch Aracı’nın gelecek aydan itibaren faiz artışlarında duraklama bahislerini %80’in üzerinde göstermesine karşın bu eğilimi devam ettirdi. Bu hafta, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE’yi içermesine karşın, farklı sonuçlanmayabilir.

BTC Piyasası: Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar! 3

PCE dataları 31 Ağustos’ta, Bitcoin aylık kapanışından saatler evvel açıklanacak. 1 Eylül’de ise tarım dışı istihdam ve işsizlik dataları açıklanacak. Lakin makro piyasalar için, finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter “aksiyon dolu bir hafta” kelamı verdi. En son X tahlilinin bir kısmında “Ekonomik bilgilerle ilgili HER ŞEY için büyük bir hafta, volatilite geri döndü” biçiminde özetledi.

Rekor hash rate “madenci boğa koşusunu” yansıtıyor

Bu sırada bir teoriye nazaran 4. çeyrekte madenciler, Nisan 2024’te blok başına mükafatlarını %50 azaltacak olan halving’e hazırlık olarak Bitcoin’e daha yüksek teklif verecekler. Bunu yaparken “akıllı paraya” katılmalılar ve daha geniş piyasa sadece fiili durum sonrası emisyon değişikliklerine reaksiyon verme eğiliminde olsa bile, yarılanma anlatısı etrafında kendi vızıltısını yaratmalılar. Tartışmaya devam eden kripto tahlil firması CryptoSlate’in araştırma ve data analisti James Straten, Bitcoin hash oranının şimdiden keşfedilmemiş bir bölgeye hakikat ilerlediğini belirtti. “Bitcoin hash rate’i şimdiye kadar birinci sefer 400 th/s’ye ulaştı. Teksas’taki güç problemleri ve dünya çapında artan elektrik maliyeti göz önüne alındığında bu akıllara sakinlik veren bir durum” dedi.

BTC Piyasası: Dikkat: Bitcoin İçin Bu Hafta Dikkat Edilecek 5 Unsur Bunlar! 4

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere hash rate, madenciliğe adanmış süreç gücünün bir iddiasıdır ve tam olarak ölçülmesi imkansız olsa da, on-chain tahlil firması Glassnode’un sayıları sırf yeni tüm vakitlerin en yüksek düzeylerini değil, birebir vakitte düz yahut düşüş eğilimli BTC fiyat performansıyla tezat oluşturan üst istikametli ayarlamaları da göstermektedir.  Geçtiğimiz hafta Bitcoin de 2023’teki en büyük üst taraflı zorluk ayarlamalarından birini gördü. Bu da temel ölçütü kendi başına tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine taşıdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap