Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo!

Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo!

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Bitcoin (BTC), 27 bin dolarlık güçlü manisi aşmaya çalışırken, Bitcoin boğaları için 4 tasa verici grafik açıklandı! Pekala, Bitcoin (BTC) fiyatı ne olacak? İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: Bitcoin fiyatı için bu 4 grafik kritik!

Bildiğiniz üzere Bitcoin, Federal Rezerv’in ABD Bankacılık krizi ortasında niceliksel sıkılaştırmayı duraklatacağı beklentileriyle 2023’te yaklaşık yüzde 60 artışla 27 bin dolar düzeyine kadar yükseldi. Tekrar de BTC fiyatı kararlı bir biçimde 30 bin dolarlık düzeyin üstünde kalmayı başaramadı. Bu kilit ruhsal düzeyde alımların tükenmesi, geçtiğimiz hafta 25 bin dolarlık düzeye yanlışsız bir fiyat düzeltmesine neden oldu. Enteresan bir halde bu düşüşle birlikte Bitcoin’in birçok klâsik finansal ölçütle olan korelasyonu güç kazandı. Pekala, Bitcoin (BTC) fiyatı için sırada ne var?

ABD dolar endeksi çift taban yaptı

Doların önde gelen yabancı para ünitelerinden oluşan bir küme karşısındaki gücünü ölçen ABD dolar endeksi (DXY), 14 Mayıs’ta sona eren haftada %1,4 artışla 102,70’e yükseldi. Bu yükseliş doların Eylül 2022’den bu yana en âlâ haftasına işaret etti. Değişik bir biçimde, doların yükselişi, 100,75 civarında emsal bir yatay fiyat düzeyine yakın iki düşük nokta ile teyit edilen potansiyel bir çift taban formasyonunu geride bıraktı. Çift taban formasyonu yükselişin bilakis döndüğü bir formasyon ve DXY’nin önümüzdeki birkaç ay içinde 105,85’e hakikat yükselebileceğini gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo! 1

DXY’nin çok satım eşiğinin yalnızca beş puan üzerinde 35’e ulaştıktan sonra toparlanan haftalık izafi güç endeksi (RSI), Bitcoin fiyatı için yükselişin devam edeceğine dair ipuçları veriyor. Bunun ana nedeni, Bitcoin ve DXY ortasındaki haftalık negatif korelasyonun güçlenmesi ve 14 Mayıs itibariyle katsayının -50 civarında olmasıdır. Hafta başında en son ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu, manşet enflasyonun Nisan ayında bir evvelki ayın %5’ine kıyasla %4,9’a düştüğünü gösterdi. Fakat, çekirdek enflasyon %5,5 artarak altta yatan fiyat baskılarının yapışkan kaldığını gösterdi ve bu da şimdilik Fed’in faiz indirimi beklentilerini soğuttu. Bloomberg’den John Authers, “Rakamlar açıklanmadan evvel %84 olarak görülen gelecek ay faiz artırımına ‘ara verme’ ihtimali, vadeli süreç ve swap piyasalarında neredeyse mutlaklığa yükseldi.” kelamlarını aktardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo! 2

Fed’in duraklaması tahvil piyasasında istikrarın sağlanmasına yol açabilir. Pimco’dan Erin Browne ve Emmanuel Sharef’e nazaran tarih, istikrarlı faiz oranlarının ABD Hazine tahvilleri için âlâ fakat pay senetleri için makus olduğunu gösteriyor:

Fed’in en yüksek faiz oranında en az altı ay duraklaması ve ABD’nin resesyona girmesi halinde, tarih son faiz artışını takip eden 12 aylık getirilerin 10 yıllık ABD Hazine tahvilleri için yatay seyredebileceğini, S&P 500’ün ise keskin bir biçimde satılabileceğini gösteriyor.

Dolayısıyla, risk iştahının azalması dolar için muazzam olurken, Bitcoin’in kısa vadede 30.000 doları geri kazanamama riskini artıracaktır.

Altın fiyatı kilit dönüş noktasına yakın

ABD Bankacılık krizinin ortasında altının fiyatı yaklaşık yüzde 15 artarak ons başına 2.000 doların üzerine çıktı. Bitcoin ile ortasındaki müspet korelasyon da 14 Mayıs itibariyle 0,82 olan haftalık katsayısı ile daha da güçlendi. Lakin altının rallisi, fiyatını 2.075 dolar civarındaki berbat şöhretli yatay direnç düzeyine getirdi. Mart 2022’de bu düzey, altının bedelini %22’ye varan oranda düşüren keskin bir düşüş evresinin tetiklenmesinde tesirli oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo! 3

Benzer halde, Ağustos 2020’de düzeyin direnç olarak test edilmesi %18’lik bir fiyat düşüşünden evvel gerçekleşti. Uzmanlara nazaran senaryonun 2023’te tekrarlanması halinde, altının fiyatı 1.850 dolar civarındaki 50 haftalık üssel hareketli ortalamasına (50 haftalık EMA; kırmızı dalga) yanlışsız düşebilir. Altının haftalık RSI kıymeti de 70 düzeyindeki çok alım bedelinin etrafında seyrederek benzeri bir aşağı taraflı senaryoya işaret ediyor. Bedelli metalin Bitcoin ile olumlu korelasyonunun bir sonucu olarak, Bitcoin de 2. çeyrekte misal bir düzeltme görebilir.

ABD M2 para arzı azalıyor

M2, sirkülasyondaki nakit ile banka ve para piyasası hesaplarındaki dolarları ölçer. M2 sayısı, Covid-19 salgını sırasında Fed’in niceliksel genişlemesi nedeniyle yüzde 40’tan fazla artarak Ocak 2022’de 21,84 trilyon dolarla tepeye ulaştı. O vakitten bu yana Mayıs 2023’te tepeden yüzde 4’ün üzerinde bir düşüşle 20,81 trilyon dolara geriledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo! 4

Bugüne kadar dört defa gerçekleşen M2 arzındaki yüzde 2’den fazla düşüş, üç depresyon ve bir panikten evvel gerçekleştiği için uzmanlara nazaran borsa için makus haber. Öbür bir deyişle, M2’deki kıymetli düşüş, çoklukla ABD pay senedi endeksleriyle birlikte hareket eden Bitcoin (BTC) için yeni düşük düzeylerin habercisi olabilir. Şu anda Bitcoin ile Nasdaq-100 endeksi ortasındaki haftalık korelasyon katsayısı 0,92’dir.

Bitcoin fiyatı “Rising Wedge” grafiği fiyatı 15 bin dolara çekebilir

Bitcoin, yükselen bir kama formasyonu üzere görünen potansiyel kırılma noktasına bağlı olarak 15.000-20.000 dolar fiyat aralığına yanlışsız ilerliyor üzere görünüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bitcoin Fiyatı İçin 4 Kaygı Verici Tablo! 5

Teknik analistler için yükselen takoz, iki daralan, yükselen trend çizgisi tarafından tanımlanan bir aralık içinde fiyat yükseldiğinde ortaya çıkan bir düşüş dönüş formasyonudur. Uzmanlara nazaran fiyat, alt trend çizgisinin altına düştükten sonra azamî kama yüksekliği kadar düşerek çözülür. Bu BTC fiyat formasyonu teyit edilirse, bilhassa üstte belirtilen makro göstergeler göz önüne alındığında, Bitcoin fiyatı 2023 yılında 15.000 dolara kadar gerileyerek mevcut fiyat düzeylerinden yaklaşık yüzde 45 oranında düşecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap