Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak!

Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak!

Bu hafta tüm gözler ABD Temsilciler Meclisi’nde olacak. Ayrıyeten iki değerli kripto yasa tasarısı gündeme gelecek. Finansal Hizmetler Komitesi ve Tarım Komitesi, kripto para üniteleriyle ilgili kıymetli yasa tekliflerini tartışacak ve oylayacak. Bu oylamaların sonuçları, Kongre’de birinci defa bir kripto tasarısının yasalaşmasına işaret edebileceği için merakla bekleniyor.

Tartışılan kritik yasa tasarıları

Kripto para ünitelerinin menkul değer ya da emtia olarak sınıflandırılmasını ele alan “Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Müdafaa Yasası” bugün oylanacak. Yarın ise Finansal Hizmetler Komitesi, stablecoin’lere odaklanan “Stablecoin İnovasyonu ve Tüketici Muhafaza Yasası”nı oylayacak. Ayrıyeten, Tarım Komitesi de yarın “Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Müdafaa Yasası “nı ele alacak.

BTC Piyasası: Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak! 1

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda tasarıların seyrini demokratların dayanağı belirleyecek. Buna nazaran tasarıların geçmesi, bilhassa Senato’da Demokratların takviyesine bağlı. Demokratlar orada daha büyük konumdalar. Buna nazaran daha tesirli bir pozisyona sahip olduklarından, dayanakları çok değerlidir. Bununla birlikte, Demokrat taraf kripto para ünitelerini tam olarak destekleme konusunda biraz tereddütlü davranıyor. Bir başka söz ile bu durum önerilen mevzuat konusunda Cumhuriyetçiler ile potansiyel uyuşmazlıklara yol açıyor.

Başkan SEC ve Gary Gensler’i amaç alıyor

Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Kongre Üyesi Patrick McHenry bahisle ilgili bir açıklama da yapıyor. Buna nazaran, mevzuatı ilerletme ve Kongre’ye ulaşmasını sağlama konusundaki kararlılığını tabir etti. Önerilen yasa tasarısı, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kripto paralar üzerinde daha fazla denetim sağlayacak. Öteki taraftan Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) daha sıkı kısıtlamalar getirebilecek. McHenry’nin SEC lideri Gary Gensler’e yönelik son tenkitleri tartışmalara daha fazla ilgi kattı.

BTC Piyasası: Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak! 2

Yasa tasarılarının kripto para dünyasında yansımaları da kelam konusu. Bu noktada kripto lobisinin takviyesi ve tasaları var. Kripto lobisi, SEC’in yetkisini aştığına inanıyor. Buna nazaran bilhassa kripto para ünitelerinin düzenleyici statüsünü netleştirmeyi amaçlayan birinci tasarıyı destekliyor. Bununla birlikte, Demokrat tarafı temsil eden lider yardımcısı Maxine Waters şimdi tasarı hakkında bir açıklama yapmadı. Bu nedenle, Komite içindeki iki taraf ortasındaki uyuşmazlığın boyutu şimdi tam olarak netliğe kavuşmuş değil.

Kripto para dünyası için önemi

Yaklaşan oylamalar, önümüzdeki yıllarda düzenleyici ortamını şekillendirme potansiyeli ile kripto sanayisi için büyük ehemmiyet taşıyor. Zira alanla ilgili yaklaşıma yasalar net ışık tutacak.

BTC Piyasası: Dikkat: 2 Kıymetli Kripto Para Yasa Tasarısı Oylanacak! 3

Diğer taraftan Amerika’daki yaklaşım başka yargı bölgelerini de etkileyecek. Bilhassa Avrupa’daki yaklaşımlara da rehberlik etmesi kelam konusu olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap