Dijital Para Hazırlığındaki Çin’de Yeni Bir Kripto Yasası Yürürlüğe Girdi

Dijital Para Hazırlığındaki Çin’de Yeni Bir Kripto Yasası Yürürlüğe Girdi

Paylaş
Dijital Para Hazırlığındaki Çin’de Yeni Bir Kripto Yasası Yürürlüğe Girdi

Çin, resmi dijital para biriminin önünü açmak için şifreyasası uyguluyor. Tasarı, 1 Ocak 2020’den, yani bugünden itibaren yürürlükte.

Yasa, blockchain teknolojisine dayanan dijital yuan içinyasal bir temel sağlayacak. Çin, Ekin 2019’da şifreleri temel, genel ve ticariolarak üçe ayıran yasayı onaylamıştı.

Hükümet temel ve basit şifreleri katı bir şekildedüzenleyecek

Haberlere göre Çin hükümeti temel şifreleri ve basit şifreleri sıkı bir şekilde düzenleyecek. Ticari şifreler alanında ise sektörü büyütmeyi amaçlıyor. Yasaya göre, her bir veriyi bir parola ile korumak gerekiyor, dolayısıyla verilerin değiştirilmesi ve bozulması önlenecek. Çin, son birkaç aydır oldukça agresif bir şekilde blockchain adaptasyonu için uğraşıyor.

Çin CBDC’yi piyasaya sürmeye hazır

2020’de Çin, büyük ihtimalle merkez bankası destekli dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olacak. Merkezi dijital paranın finans dünyasındaki kuralları değiştirebilecek, yenilikçi bir potansiyeli var. Bazı uzmanlar, dijital para biriminin ABD dolarının küresel hakimiyetine meydan okuyabileceğini iddia ediyor. Çin ayrıca blockchain tabanlı ETF’lerini çıkarmayı planlıyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap