Dev Yatırım Şirketi, Bu 3 Kripto Para İçin Fon Kuruyor!

Dev Yatırım Şirketi, Bu 3 Kripto Para İçin Fon Kuruyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Yatırım Şirketi, Bu 3 Kripto Para İçin Fon Kuruyor!

Kurumlar için kripto para yatırım araçları sunan yatırım firmalarından biri olan Grayscale Investments, şirketin yeni borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) takip ederken eski eserlerini yönetmesine imkan tanıyacak yeni bir kuruluş olan Grayscale Funds Trust’ın kurulduğunu duyurdu. İşte detaylar…

Grayscale’dan yeni kripto para hamlesi

Grayscale Investments 9 Mayıs’ta Grayscale Funds Trust isminde yeni bir kuruluş oluşturduğunu ve üç yeni kripto yatırım fonu için müracaatta bulunduğunu duyurdu. Grayscale Funds Trust, firmanın eski eserlerini yönetmesine ve birebir vakitte borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) takip etmesine imkan tanıyan bir Delaware yasal tröst yapısı olarak hareket edecek. Bu yeni tröstü oluşturmanın yanı sıra Grayscale, direkt yahut dolaylı olarak kripto para ünitesiyle ilgili olan üç yeni ETF için kayıt beyanında bulundu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Yatırım Şirketi, Bu 3 Kripto Para İçin Fon Kuruyor! 1

Bunlardan birincisi, Ethereum vadeli süreç kontratlarına maruz kalmaktan kıymet elde edecek olan Grayscale Ethereum Futures ETF’dir. İkincisi Grayscale Privacy ETF; bu fon, Grayscale’in Zcash Trust’ını da içeren Indxx Privacy Index’i takip edecek. Üçüncü fon, borsada süreç gören eserler ve yatırım araçlarının yanı sıra Bitcoin madencilik şirketlerinin menkul değerlerini kullanacak olan Grayscale Küresel Bitcoin Composite ETF oldu. Dokümanlar, fonun direkt kripto varlıklara yatırım yapmayacağını söylüyor.

Grayscale düzenleyicilerin odağında

Grayscale, düzenleyici müracaatlarda bulunmuş olmasına karşın, üstteki fonların şimdi yürürlüğe girmediğini ve yürürlüğe girmeden evvel satın alınamayacağını yahut satılamayacağını vurguladı. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Grayscale, kurumlar için kripto yatırım araçları sunan en kıymetli yatırım firmalarından biridir. Şirketin Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) 10,84 milyar dolarlık bir piyasa bedeline sahip. Firma ayrıyeten çok sayıda öteki kripto para ünitesi tröstü de sunmakta.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Yatırım Şirketi, Bu 3 Kripto Para İçin Fon Kuruyor! 2

Ancak GBTC çıkışları, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ile yaşanan uyuşmazlıkların akabinde durduruldu. GBTC son vakitlerde indirimli süreç görmektedir. Grayscale ayrıyeten SEC’den GBTC’yi bir spot ETF’ye dönüştürmesine müsaade verecek müsaadesi almakta da zorlandı. Grayscale bu bahiste mahkemeye gitti fakat eforlarına karşın bir kripto spot ETF başlatmayı başaramadı. Bugüne kadar diğer hiçbir firma başarılı bir formda Bitcoin spot ETF’si başlatmadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap