Dev Kripto Para Dolandırıcılığının Cezası Belirli Oldu!

Dev Kripto Para Dolandırıcılığının Cezası Belirli Oldu!

Paylaş
BTC Piyasası: Dev Kripto Para Dolandırıcılığının Cezası Belirli Oldu!

Kripto para ponzi şeması OneCoin’in kurucusu olan Karl Sebastian Greenwood, bugün yargı önüne çıktı. 46 yaşındaki Greenwood, New York mahkemesi tarafınca mahpus cezasına çarptırıldı. İşte ayrıntılar…

Dev kripto para ponzi şeması OneCoin kurucusunun cezası muhakkak oldu

Ayrıntılara nazaran 46 yaşındaki Greenwood, New York’ta Çarşamba günü 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Ayrıyeten, dolandırıcılıktan elde ettiği 300 milyon doları geri ödemeye mahkum edildi.

Greenwood, 2014 yılında ortaya çıkan OneCoin projesinin kurucularından biriydi. Proje, yasal bir yatırım fırsatı olarak tanıtılmış, fakat kısa müddette bir dolandırıcılık şeması olarak ifşa olmuştu. OneCoin, yeni yatırımcılardan toplanan paraların, eski yatırımcılara ödenmesi unsuruna dayalı klasik bir Ponzi şemasıydı. Piramit şema büyüdükçe, yeni müşterilerin gelmeye başlamaması ile sistem çökmüştü.

BTC Piyasası: Dev Kripto Para Dolandırıcılığının Cezası Belirli Oldu! 1

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere dolandırıcı Greenwood, 2018 yılında Tayland’da tutuklandı. Ponzi ile ilgili öbür kıymetli isim ve OneCoin’in öteki kurucusu Ruja Ignatova ise 2017 yılından bu yana ortada yok. Ignatova, şu anda FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alıyor. Dünya genelinde en çok aranan kripto kaçaklarından biri olarak biliniyor.

Bu büyük dolandırıcılık şeması, 3.5 milyondan fazla kişiyi mağdur etmiş ve yaklaşık 4 milyar dolarlık bir dolandırıcılığa imza atmıştı. Şema, kripto paraların yükselişe geçtiği bir periyotta, birçok insanın kripto paralara olan ilgisini kullanarak kitleleri dolandırmıştı.

Mahkeme ağır mahpus cezasına karar verdi

Mahkeme, Greenwood’ın cürmünü itiraf etmesinin akabinde kararını bugün verdi. Greenwood, geçen Aralık ayında bir düzmece kripto para ünitesi yaratma ve tanıtma cürmünü işlediğini kabul etmişti. Greenwood, Ruja Ignatova’nın sağ kolu olarak da tanınıyor. İkili, kripto para dünyasında değerli bir yere sahip olan ve “Cryptoqueen” olarak bilinen Ignatova’nın müsaadeden giden bir grup oluşturmuşlardı.

Mahkeme, Greenwood’a OneCoin projesinden elde ettiği 300 milyon doları geri ödemeye mahkum etti. Bu, şimdiye kadar kripto para dünyasında gördüğümüz en büyük dolandırıcılık cezalarından biri olarak kaydedildi.

BTC Piyasası: Dev Kripto Para Dolandırıcılığının Cezası Belirli Oldu! 2

OneCoin davasında alınan bu son karar, yargı tarafından atılan değerli bir adımı temsil etmektedir. ABD Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı basın açıklamasına nazaran, Greenwood 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Ayrıyeten 300 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalacak. Bu para cezası, Greenwood’ın dolandırıcılık şemasından elde ettiği gelirin bir kısmını karşılayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap