Datalar Açıkladı: Kripto Çöküşü En Çok Bu Yatırımcıları Etkiledi!

Datalar Açıkladı: Kripto Çöküşü En Çok Bu Yatırımcıları Etkiledi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Datalar Açıkladı: Kripto Çöküşü En Çok Bu Yatırımcıları Etkiledi!

Yakın vakitte kripto para piyasasında, hem açığa satan Bitcoin (BTC) sahiplerini hem de daha geniş vadeli süreç ortamını sersemleten bir dizi derin değişim yaşandı. Bu gelişmeler, kripto alanının karmaşık ve birçok vakit öngörülemeyen tabiatını vurgulayarak piyasa iştirakçileri ortasında stratejik esneklik gereksinimini vurgulamaktadır.  İşte detaylar…

Bitcoin için kimi yatırımcılar zararda

Bitcoin’in başkan kripto para ünitesinin yüzde 10’un üzerinde bir düşüşle 26.200 dolara gerilemesine neden olan son fiyat düşüşü, kısa vadeli sahipleri (STH’ler) üzerinde derin bir tesir yarattı. Kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına karşı duyarlılıklarıyla bilinen bu sahipleri artık kıymetli bir zorlukla karşı karşıya. Glassnode tarafından takip edilen on chain datalara nazaran, STH’ler tarafından denetim edilen arzın %88,3’ü, yaklaşık 2,26 milyon BTC’nin satın alma maliyeti mevcut piyasa oranını aştığı için gerçekleşmemiş ziyanlara düştü. Bu durum, borsalara akan STH’lere ilişkin coinlerde son vakitlerde görülen artışla daha da berbatlaştı ve potansiyel tasfiye baskılarına işaret etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Datalar Açıkladı: Kripto Çöküşü En Çok Bu Yatırımcıları Etkiledi! 1

Piyasadaki türbülans, bilhassa Bitcoin vadeli süreç kontratları alanında besbelli olmak üzere, kripto para ünitesi ortamının kırılganlığı hakkında tartışmalara yol açtı. Geçtiğimiz Perşembe günü, analistlerin “tasfiye fırtınası” olarak isimlendirdikleri, tarihteki en kıymetli tek günlük açık faiz erimelerinden birine yol açan harika ve çalkantılı bir dönüşümle karakterize edilen bir olaya tanıklık edildi. Glassnode’un dataları, bu olayın açık vadeli süreç kontratlarına atfedilen toplam USD bedelindeki en büyük ikinci düşüş olduğunu ortaya koyuyor ve olayın büyüklüğünün altını çiziyor.

Kriptolarda short durumlarda en büyük düşüş

Bu tasfiye dalgasının yankıları, Bitcoin vadeli süreç mukavelelerinin karmaşık ağında derin yankılar uyandırdı. Olaydan kaynaklanan bu gibisi görülmemiş serpinti, Bitcoin vadeli süreç dünyasına uzun bir gölge düşürdü ve analistler, yatırımcılar ve paydaşlar ortasında oyundaki temel dinamikler hakkında konuşmalara yol açtı. Kripto para dünyasına ait keskin görüşleriyle tanınan analist Will Clemente, geçtiğimiz Perşembe günü yaşanan olayın Bitcoin vadeli süreçlerinin short konumlarında tek günde yaşanan en büyük beşinci düşüş olduğunu açıkladı. Bilhassa daima (vadesi dolmayan) vadeli süreç kontratlarını inceleyen bu tahlil, olayın büyüklüğünün altını çiziyor ve kripto para piyasasının vadeli süreç segmentiyle bağlı doğal dalgalanma ve riski büyütüyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Datalar Açıkladı: Kripto Çöküşü En Çok Bu Yatırımcıları Etkiledi! 2

Analistler ve yatırımcılar bu likidasyon dalgasının akabinde yaşananlarla boğuşuyor. Bu olay, kripto para alanında risk idaresine tekrar vurgu yapılmasına yol açtı. Kripto varlıkların cazibesinin, tabiatında var olan volatilite ve öngörülemezlikle birleştiğini hatırlatıyor. Dönüştürücü çıkarlar için potansiyel devam ederken, geçtiğimiz Perşembe günü yaşananlar piyasa dinamiklerini anlamanın ve süratli dalgalanmalara hazırlıklı olmanın değerini vurguluyor. Kripto para piyasası bu olayların akabinde seyrederken, risk azaltma, piyasa istikrarı ve klasik finansal sistemler ile kripto paralar ortasındaki simbiyotik bağ hakkındaki konuşmalar değer kazandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap