Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı?

Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı?

Danışmanlık devi Motley Fool’un analistleri, piyasadaki son gelişmelerin ışığında DOGE, ETH ve BTC için yatırım stratejisini güncelledi. Hangileri fırsat bölgesinde yahut elden çıkarılmalı? Dogecoin bu noktada kırmızı listede yer alıyor..

Motley Fool analistlerine nazaran DOGE yatırımcıları tekrar düşünmeli

Son gelişmelere kadar Dogecoin (DOGE) rakiplerinden daha düşük performans gösterdi. Uzun vadeli bakış açısıyla, şu anda yıl boyunca yetersiz bir biçimde %1 arttı. Analistlere nazaran DOGE için birinci kırmızı bayrak, “herhangi bir büyüme katalizörünün olmaması.”

Dogecoin için birinci tehlike, Blockchain’inin çalışma biçiminde rastgele bir temel değişiklik yapmak için acil bir plan olmamasıdır. Bu da fiyatın rastgele bir üst potansiyeli sınırlıyor. Ayrıyeten, muhtemelen Dogecoin fiyatının bu yıl neden neredeyse hiç hareket etmediğini açıklıyor. Öbür yandan Shiba Inu, yeni metaverse projesi ve Shibarium ile kendini aktüel tuttu. Hatta bugün Shibarium Bridge için tarih verdi.

https://twitter.com/LucieSHIB/status/1684252125704880131

Günün sonunda Dogecoin, kendini geliştirmenin yollarını bulana kadar çok az yarar sunar. “Dogecoin NFT’leri” yahut “Dogecoin merkezi olmayan uygulamaları” hakkında bir şey duymamanızın yeterli bir nedeni var. Mevcut Blockchain altyapısı bunları desteklemiyor.

Ayrıca, Dogecoin’in PoS düzeneğine geçme üzere bir planı da yok. Ethereum yıl geçen yıl bu adımı takip edip yeni kuşak bir Blockchain haline gelmişti.

Elon Musk faktörü

İkincisi, Dogecoin milyarder Elon Musk ile olan güzel bilinen ilgisinden yararlanamıyor. Geçmişte, Musk’tan gelen şakacı bir tweet, Dogecoin’in fiyatını yükseltmeye yetiyordu. Fakat bu yıl Musk, herkesin fark etmesini sağlamak için çok ve çok çalışmak zorunda kaldı. Muhteşem Bowl’da bir Dogecoin tişörtü giymişti. Dogecoin köpek maskotu için ikonik Twitter kuş logosunu kısaca değiştirdi. Fakat bunlar kalıcı bir trend sağlamak için kâfi olmadı.

Yine de, Elon Musk’ın yeni harika uygulaması X’te uzunluk göstermesi yeni fırsatlara yol açabilir. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, kimi uzmanalar Dogecoin’in yeni platformda ödeme sistemi olarak vazife alacağını kestirim ediyor.

Yetersiz teknoloji, hype eksikliği ve istikrarsız fiyat hareketleri üzere olumsuz faktörleri listeleyen Fool analisti Dominic Basulto, “şimdi DOGE satmak için düzgün bir vakit mı? sorusunu şöyle cevaplıyor:

Bütün bunlar göz önüne alındığında, Dogecoin’den vazgeçmenin vakti geldiğini düşünüyorum. Bu nitekim utanç verici, zira muhtemelen şimdiye kadar yaratılmış en sıra dışı finansal varlıklardan biri. Lakin bir noktada, gerçekle yüzleşme vakti. Dogecoin’in kripto paranın pahasını artırmak için atabileceği o kadar çok kolay adım var ki, sirkülasyondaki toplam arzı azaltmak için kripto para yakma sistemi getirmek üzere. Lakin olmadı. Elon Musk’ın Dogecoin fiyatını yükseltmesini bekliyorsanız, çok geç olabilir.

DOGE kırmızı listede: Pekala, Bitcoin satmanın vakti geldi mi?

Bitcoin (BTC), 2023’ün birinci yarısında güçlü bir toparlanmaya hazır görünüyordu. Altı ayda %83’lük bir fiyat artışı kaydetti. Lakin, Temmuz ayının başından bu yana kimse %4’lük bir fiyat düşüşünden heyecan duymuyor.

Bu tıkanmışlık nedeniyle Bitcoin’den vazgeçme fikri her zamankinden daha yaygın? Zayıf grafik, kimi Bitcoin yatırımcılarının tam olarak bunu yaptığını gösteriyor. Lakin analistler, şu anda BTC satmadan evvel iki kere düşünmeyi tavsiye ediyor. Bu noktada analist Anders Bylund, geçen hafta sağlam Ethereum, Polkadot ve biraz Bitcoin satın aldığını paylaştı. Analsit Ağustos ayında bu üç kripto isminden daha fazlasını satın almayı planlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı? 1

Bitcoin’in grafiği faydalı bir araç ve kıymetli bir indikatör olabilir. Fakat gelecekteki performansı konusunda kesin bir otorite olmaktan uzaktır. Gerçek şu ki, Bitcoin’in yörüngesi her vakit değişkendi. Genel fiyat eğilimi uzun vadede güçlü bir halde olumluydu. Özetle, Bitcoin’in bundan sonra nereye gideceğini asla tam olarak bilemezsiniz. Tıpkı vakitte, 29.200 dolara yükselten temel nitelikler ortadan kalkmıyor. Bu nedenle analistler, yatırımcıların merakla beklediği yükseliş katalizörlerine dikkat çekiyor.

Bitcoin, bu katalizörleri fiyatlandırmaya hazırlanıyor

Halving

Ufukta Bitcoin’in büyümesini yine tetikleyebilecek birkaç gerçek dünya olayı var. Şu anda Nisan 2024 için planlanan bir sonraki “halving” değerlileri ortasında. Bu süreç, Bitcoin madenciliği mükafatını kabaca dört yılda bir yarı yarıya azaltır. Madencilik sürecinde Bitcoin kazanmak zorlaştığından, hareket ekseriyetle Bitcoin’in fiyatında bir artışa yol açar.

ETH başvuruları

Ayrıca BlackRock, WisdomTree ve Invesco üzere dev yatırım şirketleri, Bitcoin’in spot piyasa kıymetini takip eden borsa yatırım fonları başlatmaya çalışıyor. Başarılı olursa, bu tanıdık yatırımcı araçları, kripto para ünitesi bölümüne gerçek para koyan kurumsal yatırımcıların kapılarını açabilir.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), şimdiye kadar her borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu ve itirazını geri çevirerek, oyunun kurallarını değiştiren bu fikri kolaylaştırmıyor. Lakin BlackRock üzere finansal filler, Bitcoin ETF önermesine yöneldiğinde işler değişebilir. Bu kripto yeni gelenler düzenleyici oyunu nasıl oynayacaklarını biliyorlar.

BTC için fiyat tahminleri

Bitcoin bugünlerde rekor fiyatlara sahip değil. Lakin beşerler bunu daha evvel hiç olmadığı kadar gerçek dünya süreçleri için kullanıyor. Günlük Bitcoin süreçlerinin sayısı, Mayıs 2023’te yeni bir rekor kırdı. Bu düzeyden asla geri adım atmadı. İki ay sonra, günlük süreç hacmi hala eski rekoru (Ocak 2018’den itibaren) utandırıyor.

Bu süreçlerin dolar bedeli, evvelki doruklara kıyasla nispeten küçüktür. Yeniden de bol süreç hacmi, Bitcoin tabanlı DeFi uygulamalarının sonunda çekiş kazanabileceğini gösteriyor. Blockchain tabanlı finansal araçların günlük tüketicilerin eline geçmesi, oyunun kurallarını değiştiren en büyük şey olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı? 2

Yukarıdakilerle birlikte analistler, ülkü bir yatırım stratejisi için şunları söylüyor:

İşte bu yüzden şu anda Bitcoin’den uzaklaşmanın makûs bir fikir olduğunu düşünüyorum. Kriptonun büyükbabasının gelecekteki fiyat artışları için birçok potansiyel katalizörü var ve bir sonraki büyük boğa koşusunu kaçırmak çok yazık olur. 2017 yahut 2021 dalgalanmalarının ve her yarılanmanın farklı bir piyasa ortamına düştüğünün bir kopyası olarak tekrarlanacağına kelam veremem, fakat duvardaki yazıyı görebiliyorum.

Ethereum uzun vade için düzgün bir tercih mi?

Nisan ortasında 2.140 dolara yakın bir yıl içi yüksek düzeye ulaştığından beri, Ethereum fiyatı yaklaşık %13 paha kaybetti. Şu anda 1.850 doların üzerinde dolardan süreç görüyor. Analistler, taban fiyatları satın almak için iki katalizör sıralıyor.

Blockchain yükseltmelerinin etkisi

Birincisi, son Blockchain yükseltmelerinin Ethereum’un gelecekteki fiyatı üzerinde sahip olabileceği potansiyel tesirdir. Nisan ayında Ethereum, geçen Eylül ayındaki Merge’den bu yana birinci büyük Blockchain yükseltmesini tamamladı. Shapella (“Shanghai” ve “capella” sözlerinin bir birleşimi) olarak bilinen bu yükseltme, Ethereum kullanıcıları için kıymetli bir meseleye değindi: stake edilen kripto fonlarını geri çekememe.

Bu değişiklik yapılana kadar, Ethereum üzerinde stake etmenin geleceği risk altındaydı. Son üç ayda stake edilen Ethereum ölçüsüne bakılırsa, staking büyük bir muvaffakiyet elde etti. Bu tam olarak uzun vadeli bir yatırımcı olarak aradığım Blockchain yükseltmesi çeşidi.

Piyasa hakimiyeti

Akılda tutulması gereken başka bir faktör, Ethereum’un Blockchain dünyasının kilit segmentlerinde devam eden değeridir. Bilhassa telaş duyulan iki alan vardır: NFT’ler ve DeFi. Ger iki alanda da Ethereum’un hakimiyeti tartışılmaz.

İlk olarak, NFT kesimine bakalım. Öteki ağlar NFT’lerle bir ölçü muvaffakiyet elde etse de, Bored Ape Yacht Club üzere Ethereum’un en âlâ NFT koleksiyonlarının popülaritesini şimdi kimse eşitleyemedi. Dünyanın en bedelli 20 NFT koleksiyonunun tamamı Ethereum üzerinde ve Bored Apes şu anda 1. sırada yer alıyor. Ayrıyeten, genel NFT satış hacmi kelam konusu olduğunda Ethereum hala açık orta başkandır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devinden İddia: DOGE, ETH ve BTC Satma Vakti mı? 3

DeFi sekötründe çabucak hemen tıpkı kıssa var. Ethereum, toplam DeFi gücünü belirlemek için değerli bir ölçüm olan kilitli toplam kıymetin (TVL) %58’ini oluşturur. Terim, çeşitli DeFi protokollerinde “kilitlenmiş” toplam kripto fon ölçüsünü tabir eder. Genel bir kural olarak, TVL sayısı ne kadar yüksekse o kadar güzeldir. Ethereum burada 1 numara ve yakın bile değil. Ethereum’un toplam TVL’si 25 milyar dolar iken, en yakın rakibinin TVL’si yalnızca 5,5 milyar dolardır.

Ethereum için bundan sonra ne olacak?

Son ve en değerli soruya, Fool analistlerinden Dominic Basulto’ın karşılığı epeyce netti. Analist uzun vadeli beklentilerini şöyle lisana getiriyor:

Şu anda Ethereum ile düşüşü satın almak için katiyetle uzun vadeli bir durum olsa da, 2023’te keskin bir üst taraflı yörünge olacağının garantisi olmadığını unutmayın. Aslında, kimi analistler Ethereum’un bu kadar düşmesini istiyor. SEC kripto baskısını ağırlaştırmaya karar verirse 1.000 doları görebiliriz. Hasebiyle Ethereum’da mutlaka yüksek derecede risk ve volatilite var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap