Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip!

Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip!

Paylaş
BTC Piyasası: Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip!

ABD merkezli danışmanlık devi The Motley Fool’un analistlerinden RJ Fulton, “umut ışığı” olarak tanımladığı kripto para ünitesini açıkladı. Analiste nazaran, Bitcoin, “belirsizliklerle dolu bir finansal ve siyasi ortamda, nitekim merkezi olmayan ve esnek bir varlık arayan yatırımcılar için bir varlık umut ışığı olarak ortaya çıktı”. Üstelik, eşsiz özellikleri ve artan kabulü ile kripto, her yatırımcının portföyünde bir yeri hak ettiğini kanıtlıyor.  Yatırım ölçüsü ferdî tercihlere nazaran değişiyor. Lakin dünyanın en kıymetli kriptosunun bir tıp tahsisinin bir lüks değil, daha çok bir gereklilik haline geldiğine dair ispatlar artıyor. Ayrıyeten analist, BTC’nin portföylerde yerini alması için üç neden sunmakta. İşte detaylar…

Lider kripto para, merkeziyetsizlik ile dikkat çekiyor

Analiste nazaran Bitcoin’in en ilgi alımlı özelliklerinden biri, rastgele bir hükümet siyaseti ya da müdahalesi olmaksızın merkeziyetsiz olması. Merkez bankaları tarafından enflasyona ve manipülasyona maruz kalan klâsik prestiji para ünitelerinin tersine, kripto para dünyanın dört bir yanına yayılmış binlerce node’da bağımsız olarak çalışır.  Öteki kripto para ünitelerinin ve bilhassa fiat para ünitelerinin tersine, ağın denetimine sahip tek bir varlık yoktur. Bu, Bitcoin’in sağlam para siyasetinin değiştirilmesinin neredeyse imkansız olduğu manasına gelir ve yatırımcılara 2009’da yaratıldığından beri olduğu üzere çalışmaya devam edeceğine dair itimat sağlar.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip! 1

Bitcoin’i elinde tutan yatırımcılar, ipleri hükümetler tarafından çekilen mevcut finansal sistemin dışında bedellerini koruyabilir. Bankaları kurtarmak, vatandaşlara teşvik çekleri sağlamak ve daima artan borcu finanse etmek kısa vadede yarar sağlar. Fakat bu siyasetler bireylerin isteği olmadan yürürlüğe konmakta ve nihayetinde sıkıntı kazanılan paralarının satın alma gücünü aşındırmaktadır. Bitcoin bir alternatif sunmaktadır.

Kripto para ünitesi, azlık sunmakta

Merkeziyetsizliğin yanı sıra, Bitcoin’i klâsik fiat para ünitelerinden ayıran bir öteki cazip istikameti daha var. Bunlar, kıtlığı ve azalan arz artışı oranı. Daima enflasyonist baskılarla karşılaşan ve sınırsız arzı olan prestiji para ünitelerinin tersine, Bitcoin’in arzı katiyen 21 milyon coin ile sonludur. Dahası, koduna işlenmiş bir süreç olan halving düzeneği var. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu, yaklaşık her dört yılda bir daha az sayıda Bitcoin’in deverana girmesini sağlamaktadır. Bugün Bitcoin’in arz artış oranı kabaca %1,75’tir. Nisan 2024’e gelindiğinde, bir sonraki halving olayı bu oranı yüzde 1’in altına düşürecek. Bundan yaklaşık dört yıl sonra ise tekrar halving olacak. Bu süreç son BTC’nin çıkarıldığı 2140 yılına kadar devam edecek.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip! 2

Kripto para ünitesinin açık kaynak kodu herkesin Bitcoin’in iç işleyişine ve fonksiyonelliğine bakabilmesine imkan tanıyor. Yani, bu sürecin dikkat cazip tarafı mutlaklığı ve şeffaflığıdır. Bunun tam bilakis, fiat para üniteleri bu seviyede katılık ve şeffaflıktan mahrum. İnsanları enflasyonun ve zayıf para siyasetinin bilinmeyen sonuçlarına karşı savunmasız bırakır.  Fiat para ünitelerinin antitezi olarak Bitcoin, istikrar ve öngörülebilirlik hissi getirir. Yatırımcılar ve kullanıcılar, arzın evvelden belirlenmiş 21 milyon hududunu asla aşmayacağından ve planlanan halving olaylarının arz artış suratında kademeli bir düşüş sağlayacağından emin olabilirler.

Kurumsal benimseme ve tanınma artış yaşıyor

Son 10 yılda yüzde 12.000’den fazla bedel kazandığı düşünüldüğünde, Bitcoin’den faydalanma talihi geçmiş üzere görünebilir. Fakat aslında bundan daha yeterli bir vakit olmayabilir. Bitcoin’in eşsiz özellikleri yavaş yavaş dünyanın dört bir yanındaki beşerler ve son vakitlerde da büyük kurumsal oyuncular tarafından fark edilmeye başlandı. Birinci yükselişi sıradan kişisel yatırımcılara atfedilirken, kurumsal iştirakçilerin girişi varlığı daha da legalleştiriyor ve sonlu arza gibisi görülmemiş bir talep ekleyebilir. Tesla ve MicroStrategy üzere önde gelen şirketler 2021 yılında Bitcoin’i bilançolarında tutma konseptine öncülük etti. Fakat bugün, BlackRock, Fidelity ve Invesco üzere bölüm önderleri kripto para ünitesinin borsaya girişini araştırdığı için bu eğilim daha da gelişti.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi: Bu Kripto Para Üstün Performansa Sahip! 3

Bu firmalar, borsada süreç görebilecek bir eser sunmayı umarak spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını tanıtmayı planlıyor. Bu, kripto para ünitelerine erişimin demokratikleşmesine yardımcı olacak. Milyonlarca insanın Bitcoin’i 401 (k) planlarına, emeklilik fonlarına ve öbür klâsik yatırım portföylerine eklemesini sağlayarak potansiyel olarak kıt arz için eşsiz bir talep yaratacaktır.

Şu an fırsat sürecinde miyiz?

Azalan volatilite belirtileri göstermesine karşın, Bitcoin günümüzde mevcut olan en değişken varlıklardan biri olmaya devam etmekte. Analiste nazaran bu durum yatırımcılar tarafından risk toleranslarına nazaran hesaba katılmalıdır. Bu durum, fiyatı katlanarak arttığı için boğa piyasalarında yararlı olsa da, ayı piyasalarında riski denetim etmek isteyenler için sorun yaratabilir. Fakat, analiste nazaran volatilitesinin yanı sıra, Bitcoin’in eşsiz nitelikleri riske karşı daha iştahlı olanlar için yararlı olabilir. Bu niteliklerin tanınırlığı artmaya devam ettikçe ve cebi dolu kurumlar yatırım yaptıkça, potansiyel olarak yararlı bir fırsat ortaya çıkmaktadır. Bunu yaparken yatırımcılar ekonomik egemenliklerini geri kazanabilir. Kripto para ünitelerine misal arz ve talep etrafında gelişen dinamiklerden faydalanabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap