Daha Fazla Kripto Davası Olacak! Sıradaki Hangi Borsa?

Daha Fazla Kripto Davası Olacak! Sıradaki Hangi Borsa?

Paylaş
BTC Piyasası: Daha Fazla Kripto Davası Olacak! Sıradaki Hangi Borsa?

Yeni raporlara nazaran, eski SEC yöneticisi John Reed Stark, ABD’li düzenleyicilerin kripto şirketlerine daha fazla dava açacağını söylüyor. Sırada hangi borsa olacak?

Eski SEC yöneticisi onayladı: Dava fazla kripto davası gelecek

Son vakitlerde, ABD’li düzenleyicilerin kripto para şirketleri ve yöneticilerine açtığı davalardan ötürü piyasadaki dehşet artırdı. Bu durum, 2022 yılında kripto piyasasının en düşük düzeylerinden kurtulmaya çalıştığı bir vakitte gerçekleşti. Daha berbatı, eski SEC yöneticisi John Reed Stark, yaptırımların devam edebileceği konusunda uyarıyor.

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, ABD’li düzenleyiciler Mart ayında bir dizi kripto şirketi dava etti. Binance, Tron ve kurucularına, piyasa manipülasyonu gerekçesiyle soruşturma açıldı.

ABD’li düzenleyicileri daha fazla yaptırma hazırlanıyor

ABD’nin eski İnternet Uygulama Dairesi Lideri John Reed Stark, Financial Times’a verdiği demeçte kripto piyasasının gelecekte daha fazla düzenleyici baskıya maruz kalacağını belirtti. Stark, yatırımcıların risk altında olduğu bir devirde SEC’in sessiz kalmayacağına dikkat çekiyor.

Ayrıca, kripto sanayisini amaç alan yeni dava haberlerinin her geçen gün arttığını vurguladı. Bununla birlikte, yatırımcıların korunması için birtakım kuralların gerektiğini de kelamlarına ekledi.

BTC Piyasası: Daha Fazla Kripto Davası Olacak! Sıradaki Hangi Borsa? 1

Bu ortada, ABD merkezli tanınan borsa Coinbase, SEC’ten gelen bir “Wells Notice” ile karşı karşıya. SEC Lideri Gary Gensler, kısa müddet evvel borsalar tarafından sunulan birtakım token’lerin menkul değer olduğunu öne sürdü. Bunun akabinde Coinbase’in SEC’in maksat listesinde olduğu belirtiliyor. “Wells Notice“, SEC’in bir dava açmadan evvel gönderdiği bir ihtardır.

Sırada hangi kripto para borsası olacak?

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC ile ülkedeki kripto firmaları için net kurallar arayışında bir ortaya gelmişti. Borsa, düzenleyicilerden net siyasetler belirlemelerini ve akabinde bunları uygulamaya çalışmalarını istedi.

SEC Lideri Gary Gensler, şimdiden birtakım üst seviye kripto firmalarına karşı önemli yaptırım aksiyonları başlattı. Buna Genesis ve Kraken ve Gemini üzere borsalar da dahildi. Ayrıyeten, Tron’un kurucusu Justin Sun’a da menkul değerler kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

BTC Piyasası: Daha Fazla Kripto Davası Olacak! Sıradaki Hangi Borsa? 2

Dünyanın en büyük borsası olan Binance, kısa bir müddet evvel CFTC tarafından hukuk yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Şikayet, Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu (CZ) emtia Borsası Yasası (CEA) ve CFTC düzenlemeleriyle suçluyor.

Avrupa’da MiCA konuşuluyor

ABD’nin kripto para piyasasına yönelik artan baskısı bir yana, AB ülkelerinde uygulanacak MiCA tasarısı geçen hafta resmen onaylandı. MiCA, kripto şirketleri ve yatırımcı güvenliği üzere meselelere öncelik veriyor. Lakin, MiCA’nın hala DeFi, NFT, kripto borç verme ve staking kesimlerde eksik olduğunu belirtelim. Temmuz ayında yürürlüğe girecek MiCA, 2025 üzere geç bir devirde büsbütün geçerli olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap