Curve kurucusunun 168 milyon dolarlık birikimi tüm DeFi için risk yaratıyor

Curve kurucusunun 168 milyon dolarlık birikimi tüm DeFi için risk yaratıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Curve kurucusunun 168 milyon dolarlık birikimi tüm DeFi için risk yaratıyor

DeFi’ın kıymetli ismi Curve Finance’e yönelik akın, CRV token’ın fiyatını düşürdü ve kurucu Michael Egorov, parasının 168 milyon dolarlık kısmını likide etme riskiyle karşı karşıya.

Fiyatların aslında düştüğü bu durumda ele geçirilen varlıkların satılması, DeFi ekosisteminde genel bir baskı yaratabilir. Curve Finance’deki kaos, kurucu Michael Egorov’un 168 milyon dolarlık kredi konumunu likidasyon riskiyle karşı karşıya bıraktı. Bu türlü bir durum, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde devasa tesirlere sebep olabilir.

Blokzincir tahlil platformu DeBank’in datalarına nazaran Egorov’un çeşitli DeFi protokollerinden satın aldığı 168 milyon dolar kıymetinde CRV token’ı bulunuyor. Bu da token’ın toplam piyasa bedelinin neredeyse yüzde 34’üne denk geliyor.

Hafta sonu Curve’e yönelik gerçekleşen atak sonrasında CRV token’ın fiyatı yüzde 20’den fazla düşmüş durumda.

Birçok yatırımcının önlem emelli fonlarını çekmesiyle birlikte Curve üzerindeki kilitli varlık toplam pahası 3,7 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü.

DeFi’ın birbiriyle alakalı tabiatı göz önüne alındığında Egorov’un konumunun likide edilmesi, CRV’nin fiyatının yanı sıra öteki merkeziyetsiz protokollerde de bir baskı yaratabilir.

CRV, Sushi ve Uniswap üzere tanınan platformlar da dahil olmak üzere DeFi’daki birçok trading havuzunda kullanılan sistemik değere sahip bir varlık olarak tanımlanabilir. Aave üzere kredi sağlama platformlarında da yaygın bir teminat çeşidi olduğu söylenebilir.

Ayrıca Egorov’un stabilcoin platformu Fraxlend’den 32 milyon dolarlık CRV’yi teminat göstererek 17 milyon dolarlık FRAX borç aldığı biliniyor. DeBank bilgilerine nazaran Egorov, son birkaç saattir Fraxlend’e olan borcunun bir kısmını geri ödemeye yönelik süreçler gerçekleştirdi. Egorov’un Abracadabra isimli merkeziyetsiz platforma 18 milyon dolarlık bir borcu daha bulunuyor.

Etherscan bilgilerine nazaran Egorov, elinde olan Lido (LDO) token’ları, Circle’ın USDC stabilcoin’leri için sattı ve bunları 10-50 bin dolarlık kesimler halinde gerçekleştirdi.

Egorov’un CRV kredi durumu likide edilsin ya da edilmesin, bu durum tek bir kişinin “blue chip” (birinci sınıf) bir kripto token arzının bu kadar büyük bir kısmını nasıl ödünç alabildiğine dair soruları gündeme getirdi.

Bu olay birebir vakitte Aave üzere merkeziyetsiz protokollerin, potansiyel olarak sistemik risk oluşturabilecek büyük konumları sınırlamak için nasıl tedbirler alacağı konusunu da öne çıkardı.

Coinglass datalarına nazaran CRV, son 24 saatte 3,03 milyon dolarlık likidasyonla BTC ve ETH’nin çabucak gerisinde yer alıyor.

Egorov, 2020 yılında CurveDAO’daki oylama ve teklifler için kullanılan veCRV token’ının üçte ikisinden fazlasını ele geçirdiğinde geniş çapta eleştirilmişti. Daha sonra bu atılımı için özür diledi ve bu tenkitlerin rakip platform Yearn.Finance tarafından körüklendiğini argüman ederek “aşırı reaksiyon verildiğini” söylemişti.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap