Cumhurbaşkanı Erdoğan ve El Salvador Lideri Bukele, Ankara’da görüşüyor: Husus Bitcoin mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve El Salvador Lideri Bukele, Ankara’da görüşüyor: Husus Bitcoin mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve El Salvador Lideri Bukele, Ankara’da görüşüyor: Husus Bitcoin mi?

Eylül ayında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador’un Devlet Başkanı Bukele, dün attığı bir tweet ile Türkiye’ye geleceğini duyurmuştu. 16.30’da karşılama töreni ile başlayacak olan program, akşam yemeği ile son bulacak.

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ederek dünyada bir ilki gerçekleştiren Bukele, Bitcoin’in en büyük savunucularından biri olarak görülüyor. Bukele, Bitcoin’in her düşüşünde yüklü miktarlarda satın alıyor ve elde ettiği kâr ile de okul ve hastane yapıyor.

Bukele hükümeti, Eylül ayında büyük protestolar ile karşılamış olsa da, geçtiğimiz aylarda ellerindeki itibari paraları ATM’lerden Bitcoin’e çevirmek isteyen çok kişinin olduğu fotoğraflar yayımlanmıştı.

Nayib Bukele, Türkiye gündemini takip ediyor

Dün akşam attığı Türkçe tweet ile Türkiye’yi selamlayan El Salvador Başkanı, Türkiye’de bir ara çok konuşulan slogana atıfta bulundu.

“Öncelikle kestane balının diyarı Zonguldak’tan tüm dünyaya selamlar” sloganına atıfta bulunan Bukele, görünüşe Türkiye’nin gündemini sıkı bir şekilde takip ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Salvador Devlet Başkanı Bukele ile görüşecek

Bukele, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret edeceğini Twitter’dan duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise tweet’e karşılık vererek Bukele’yi Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyacağını dile getirdi.

Görüşme konuları merakla bekleniyor

Son zamanlarda kripto para konusunda atılım yapan Türkiye hükümetinin, Bitcoin’in savunucusu Bukele ile kripto paraların konuşulup konuşulmayacağı şu an için merak ediliyor.

Kasım ayında Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın da dikkatini çekmişti. Saylor bunu düzeltmenin en iyi yolunun Bitcoin olduğunu dile getirmiş ve Bitcoin’in Türkiye ekonomisini canlandırabileceğini söylemişti.

Bundan kısa süre sonra AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto para yasa tasarısı taslağının konuşmak üzere kripto para sektöründe önde gelen isimleri meclise çağırdı.

Yapılan toplantı sonrasında kripto para sektöründe önde gelen isimler konuyla alakalı ortak bir açıklama gerçekleştirdi.

Program kapsamında bilgiler:

  • Saat 16.30 : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’ye resmi karşılama töreni düzenlenecek.
  • Saat 16.45 : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan Nayib Bukele ile baş başa görüşecek.
  • Saat 17.30 : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Heyetler arası görüşme sağlanacak.
  • Saat 18.15 : Anlaşmalar için imza töreni ve ortak basın toplantısı gerçekleştirilecek.
  • Saat 19.00 : Resmi akşam yemeği ile program son bulacak.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap