CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı!

CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı!

CoinGecko’nun 2023’ün birinci çeyreğine ilişkin “Kripto Para Sanayi Raporu” yayınlandı. Rapora nazaran kripto piyasası yıl sonu kış uykusundan çıktı. Ayrıyeten, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) alanları sıçrama yaşadı. İşte detaylar…

Kripto paralar, NFT ve DeFi: 1. çeyrekte neler oldu?

Rapora nazaran 1 Ocak 2023’te 831,8 milyar dolar olan toplam piyasa bedelinden 31 Mart 2023’te 1,238 milyar dolara çıktı. Böylelikle yüzde 48,9’luk bir artış yaşadı. Bitcoin ve Ethereum şu anda sırasıyla 28.000 dolar ve 1.800 dolar civarında seyrediyor. BTC bu çeyrekte yüzde 72’ye yakın bir karla son derece düzgün bir performans sergiliyor. Rapor, kripto piyasasının durumundan merkezi olmayan finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) ekosistemlerine bakıyor.  Ayrıca Bitcoin ve Ethereum’un tahlil edilmesine ve merkezi borsaların (CEX) ve merkezi olmayan borsaların (DEX) nasıl performans gösterdiğine kadar her şeyi kapsıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı! 1

Kripto piyasası yıla güçlü bir başlangıç yaptı ve toplam piyasa pahası 1.2 trilyon dolara ulaşarak mutlak manada 406 milyar dolarlık bir çıkar elde etti. Süreç hacmi de bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 30 artış gösterdi. Yani, 2022’nin 4. çeyreğindeki yüzde 33 düzeyinden 2023’ün 1. çeyreğinde 77 milyar dolara yükseldi. Süreç hacmi, piyasanın yükselişe geçtiği Ocak 2023’te ani bir artış gösterdi. Lakin çeyreğin sonuna hakikat azalmadan evvel bankacılık krizinden etkilendi. Bu kriz ile birlikte artan volatilite nedeniyle Mart ayı başında anlık olarak yükseldi.

Bitcoin, klâsik varlıklardan daha âlâ hareket etti

Bitcoin klâsik varlık sınıflarından daha düzgün performans gösterdi. Yıllık bazda yüzde 72,4 kar sağladı. Sonra, BTC’yi NASDAQ endeksi (yüzde 15,7) ve altın (yüzde 8,4) takip etti. Ham petrol hariç tüm kıymetli varlık sınıfları çeyreği yeşil renkte tamamladı. ABD Dolar Endeksi (DXY), öbür fiat para üniteleriyle birlikte çeyrek boyunca nispeten yatay seyretti.

Ulaş Utku Bozdoğan: CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı! 2

Öte yandan, stablecoinlerin piyasa kıymeti yüzde 4,5 (6,2 milyar dolar) düşerken, USDC ve BUSD en büyük kaybedenler oldu. Tether (USDT), piyasa bedeline yüzde 20,5 (13,6 milyar dolar) ekleyerek en büyük stablecoin olma pozisyonunu daha da güçlendirdi. True USD (TUSD), FRAX’ı geride bırakarak birinci 5 stablecoin ortasına girdi.

DeFi bölümü yüzde 65 yükseldi

DeFi bölümü piyasa kıymeti 1. çeyrekte yüzde 65,2 artarak 29,6 milyar dolarlık çıkar sağladı. Rapora nazaran, bu artışta bilhassa likit staking yönetişim token performansının tesiri büyük oldu.   Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum’un Shapella yükseltmesinin onaylanmasıyla birlikte, likit stake idare tokenları birinci çeyrekte piyasa bedelinde yüzde 210,9’luk bir artış kaydetti. Şu anda borç verme protokollerini geride bırakarak DeFi’deki en büyük 3. kategori haline geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı! 3

2023’ün birinci çeyreğinde piyasa kıymeti yüzde 44,3 artmasına karşın, merkezi olmayan borsa (DEX) yönetişim tokenları pazar hissesi kaybetmeye devam etti. Ocak ayından bu yana yüzde 5 düşüş gösterdi.

NFT’lerde Blur, OpenSea’yi geride bıraktı

NFT süreç hacmi de tekrar yükselişe geçerek 2022’nin 4. çeyreğinde 2,1 milyar dolar iken 2023’ün 1. çeyreğinde yüzde 68 artışla 4,5 milyar dolara yükseldi. NFT süreç hacminin çoğunluğu, Ekim 2022’de piyasaya sürülen yeni bir NFT platformu olan Blur’dan geldi. Altı ay içinde, Aralık 2022’de yüzde 52,8 olan pazar hissesini Mart 2023’te yüzde 71,8’e çıkararak eski pazar başkanı OpenSea’yi tahtından indirdi. Şu anda birinci 6 NFT pazarına hükmediyor. Bu ortada, OpenSea’nin pazar hissesi birebir periyotta yüzde 29,3’ten yüzde 21,7’ye geriledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: CoinGecko Raporu: DeFi ve NFT, 1. Çeyrekte Patladı! 4

Birinci çeyrekte birçok ağın süreç hacminde artış görülürken, Solana’nın ekosistemi zayıfladı. Solana’daki en büyük pazaryeri olan Magic Eden’ın süreç hacmi Aralık 2022’de 73,9 milyon dolar iken Mart 2023’te 23,6 milyon dolara düşerek yüzde 67,9 azaldı. Ünlü koleksiyonlar y00ts ve DeGods da başka zincirlere göç ederek Solana’ya bir darbe daha vurdu. CoinGecko’nun raporuna ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap