Coinbase’de İttifaka Katıldı: Teksas’a Kripto Para Regülasyonu Baskısı!

Coinbase’de İttifaka Katıldı: Teksas’a Kripto Para Regülasyonu Baskısı!

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase’de İttifaka Katıldı: Teksas’a Kripto Para Regülasyonu Baskısı!

Kripto para piyasasına yönelik kanun ve düzenlemeler son yıllarda kıymetli bir yer tutmaya başladı. Teksas da, bu yeni ekonomik dünyanın gerektirdiği düzenlemeler konusunda kıymetli adımlar atmaya hazırlanıyor. Coinbase, Paradigm, a16z ve öbür değerli şirketler, Teksas’ta daha açık ve ilerici kripto para düzenlemelerini hayata geçirmek hedefiyle bir ortaya geliyor.

Coinbase ve ünlü şirketler tek tip düzenleme için güçlerini birleştiriyor

Sıcak bir gelişmeye nazaran a16z, Bain Capital Crypto, Blockchain Capital, Coinbase, Ledger ve Paradigm tarafından oluşturulan bir koalisyon, Teksas’ta daha şeffaf ve tek tip kripto para düzenlemeleri için baskı yapacak. Koalisyon, federal hükümetin bu alandaki yetersizliğine dikkat çekiyor. Bilhassa, Teksas’ın gelişmiş kripto para ünitesi düzenlemelerini benimseme bahtına sahip olduğunu vurguluyor.

Bu birliktelik, Teksas düzenleyicileri ve dal paydaşları için bir bilgi kaynağı olmayı ve kripto teknolojisinin potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayacak. Bu yılın başlarında Teksas Senatosu, kripto para madencilerine yönelik vergi teşviklerini kaldırmayı kabul etti. Ayrıyeten, güç tüketimine daha sıkı düzenlemeler getirmeyi öngören bir yasa tasarısını oybirliğiyle onayladı.

BTC Piyasası: Coinbase’de İttifaka Katıldı: Teksas’a Kripto Para Regülasyonu Baskısı! 1

Yasama sürecindeki engeller

Fakat, Mayıs ayında yasama oturumu sona ermeden Meclis yasa tasarısını oylayamadı. Senato Tasarısı 1751 isimli bu tasarı, üç Cumhuriyetçi eyalet senatörü tarafından sunulmuştur. Fakat, bölgedeki kripto para ünitesi destekçilerinin muhalefetiyle karşılaştı. Texas Blockchain Kurulu iş geliştirme yöneticisi Kristine Cranley’e nazaran, yasa tasarısı madenciler için “keyfi üst sınırlar” getiriyor. Ayrıyeten, şebeke stabilizasyon hizmetleri için maliyetleri artırıyor. Coinbase ve ünlü şirketlerin, piyasanın bu alanlarda ses yükseltmesini sağlayacak.

Coinbase atılımı, Teksas’ı yeni bir kripto para merkezi haline getirebilir mi?

Teksas, Haziran 2021’de mutabakatlı bankalara kripto para tutma hakkını tanıyan bir düzenlemeye imza atmıştı. Eyalette, ucuz elektrik ve eyalet gelir vergisinin olmayışı üzere avantajlar, son yıllarda kripto madenciliği için bir cazibe merkezi haline getirdi.

BTC Piyasası: Coinbase’de İttifaka Katıldı: Teksas’a Kripto Para Regülasyonu Baskısı! 2

Teksas, ABD’de kripto para düzenlemelerine öncülük eden eyaletlerden biridir. Coinbase borsasıda ABD merkezli olması nedeniyle güçlü bir pozisyonda. Ayrıyeten eyalet, yıllar içinde bir dizi değerli düzenleme ve teşebbüsü hayata geçirdi. Btcpiyasasi.com olarak derlediğimiz, Teksas’ta yürürlüğe giren birtakım kripto para düzenlemeleri ve tarihleri:

  • 2017: Teksas, birinci olarak 2017 yılında, kripto paralarla ilgili tüketici muhafazasını teminat altına alan bir düzenlemeyi yürürlüğe koydu.
  • 2019: Teksas lejislasyon organı, “Sanal Para Yasası” olarak da bilinen bir düzenlemeyi ele aldı. Bu düzenleme, kripto para ünitelerinin tarifini ve statüsünü nerleştiriyordu
  • Haziran 2021: Teksas, bankaların müşterilerin ismine kripto para saklamasına müsaade veren bir düzenlemeyi yürürlüğe soktu. Bu düzenleme, bankaların kripto paraları tutma ve müşterileri için saklama hizmetleri sunma yetkisini resmileştirdi.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap