Coinbase ve CEO’su CFTC ve SEC’e Karşı Harekete Çağırıyor!

Coinbase ve CEO’su CFTC ve SEC’e Karşı Harekete Çağırıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase ve CEO’su CFTC ve SEC’e Karşı Harekete Çağırıyor!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, CFTC’nin merkezi olmayan protokollere (DeFi) karşı yaptırım aksiyonlarına karşı çıkıyor. Bu doğrultuda Armstrong, DeFi topluluğunu CFTC’yi mahkemeye vermeye çağırıyor. Bu ortada Coinbase, SEC’in ABD’de milyonlarca işe mal olduğunu söylüyor. Bu nedenle bir an evvel düzenleyici netlik daveti yapıyor.

Brian Armstrong: DeFi CFTC’yi mahkemeye vermeli!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası üzerinde düzenleyici baskı devam ediyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu tarafından merkezi olmayan finans protokollerinin birkaç operatörüne karşı açılan son yaptırım davalarına değinerek, düzenleyiciyi mahkemeye vermelerini umduğunu söylüyor. Bu bağlamda Armstrong X hesabı üzerinden şu açıklamayı yapıyor:

CFTC, merkeziyetsiz (DeFi) protokollere karşı yaptırım aksiyonları oluşturmamalı. Bunlar finansal hizmet işletmeleri değil. Ayrıyeten, Emtia Borsası Yasası’nın bunlar için geçerli olması bile pek mümkün değil. Benim umudum, DeFi protokollerinin bu davaları mahkemeye taşıyarak emsal oluşturması. Mahkemeler hukukun üstünlüğünü korumak konusunda çok istekli olduklarını kanıtladılar.

CFTC geçtiğimiz hafta DeFi protokolleri Opyn, ZeroEx ve Deridex’e yönelik suçlamaları karara bağladı. Sırasıyla 250.000 dolar, 200.000 dolar ve 100.000 dolar idari para cezası ödemelerine karar verdi. Deridex ve Opyn’i, takas uygulama tesisi yahut belirlenmiş mukavele piyasası olarak kayıt yaptırmamak, vadeli süreç komite traderı olarak kayıt yaptırmamak ve Banka Zımnilik Yasası ahenk programının bir kesimi olarak bir müşteri tanımlama programı benimsememekle suçladı. ZeroEx, Opyn ve Deridex’i ise ayrıyeten kripto varlıklarda yasa dışı olarak kaldıraçlı ve marjlı kişisel emtia süreçleri sunmakla suçladı.

Coinbase, SEC’i suçluyor

Kripto borsası Coinbase, ABD SEC’in sırf yaptırım yaklaşımının Amerika’yı olumsuz etkilediğini söylüyor. Yeni bir blog yazısında Coinbase, “dünyanın ekonomik güçlerinin çoğunluğu ekonomik fırsatları artırabilecek bir teknolojiyi benimserken, SEC’in sırf yaptırım yaklaşımıyla düzenlemesi ABD’ye milyonlarca işe mal oluyor ve fırsatı off-shore ülkelere itiyor” diyor. Coinbase’e nazaran SEC, sadece yaptırıma dayalı bir yaklaşım izliyor. Bu bağlamda Coinbase, şu konuların altını çiziyor:

Her 10 Amerikalıdan 9’u finansal sistemi daha adil hale getirecek formda güncellemenin vaktinin geldiğine ve statükonun ilerlemeyi yavaşlattığına inanmasına karşın, yalnızca yaptırıma dayalı yaklaşım devam ediyor. Yalnızca uygulamaya yönelik bu yaklaşım, 52 milyon kişinin (ya da her 5 Amerikalıdan 1’inin) kripto sahibi olmasına karşın devam ediyor. Mahkemelerin, SEC’in ‘keyfi ve kaprisli’ bir halde hareket ettiğini tespit ettiği Grayscale davası da dahil olmak üzere, bir dizi yüksek profilli davada SEC aleyhine karar vermesine karşın, sadece uygulamaya yönelik bu yaklaşım devam ediyor.

BTC Piyasası: Coinbase ve CEO’su CFTC ve SEC’e Karşı Harekete Çağırıyor! 1

Coinbase: Yasama yaklaşımı ileriye dönük en yeterli yol!

SEC’in yaptırıma dayalı yaklaşımına karşın, Kongre kapsamlı kripto mevzuatını ilerletmek için adım atıyor. Bu eforlar, ABD’nin başka yargı bölgelerinin daha da gerisine düşmemesini sağlamak için kritik kıymet taşıyor. Bu nedenle Coinbase, şu öneriyi getiriyor:

Kripto mevzuatı oluşturmaya yönelik yasal bir yaklaşım, tüketicinin korunmasını sağlamanın ve birebir vakitte dijital varlık inovasyonunun ve bunun yarattığı işlerin ABD’de kalmasını sağlamanın en düzgün yoludur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap