Coinbase, şirket için bir dönüm noktası olan Base blokzinciri başlattı

Coinbase, şirket için bir dönüm noktası olan Base blokzinciri başlattı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase, şirket için bir dönüm noktası olan Base blokzinciri başlattı

ABD’nin halka açık en büyük kripto borsası Coinbase, Base blokzincirini hayata geçirdiğini ve bunun kendi dağıtık ağlarını işleten halka açık şirketler için yeni bir devrin başlangıcı olduğunu duyurdu.

Base daha evvel geliştiriciler tarafından test edilmek üzere zati yayındaydı fakat Coinbase yetkilileri, Türkiye saatine nazaran dün akşam altı prestijiyle blokzincirin halka açık olacağını bildirdi.

Yöneticilerin söylediğine nazaran Coinbase’in bu teşebbüsü, blokzincir üzerinden para kazanmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra şirket, zincir üzerine inşa edilen uygulamalardan da kârlı bir gelir akışına sahip olabilir.

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, 2016 yılında şirketin gelişiminin dördüncü etabının merkeziyetsiz uygulamalar, yani dApp’ler aracılığıyla olacağını belirtmişti. Şirket, Nisan 2021’de paylarını Nasdaq‘da direkt listeleyerek halka arz etti.

Coinbase’in protokol lideri ve Base’in denetleyicisi Jesse Pollak, salı günkü röportajında zincire halihazırda 100 dApp’in deploy edildiğini söyledi ve ekledi:

Ayrıca Coinbase lansman sırasında Coca-Cola (KO) üzere ortaklarla giriştiği “Onchain Summer” planını da anlattı.

Base’in layer-2 sıralamasıYeni Base ağı, öteki bir tanınan layer-2 ağı olan Optimism’in OP Stack yazılımı kullanılarak Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiş bir layer-2 blokzincirdir.

Kripto tahlil firması L2Beat’e nazaran Base ağı, halka açılmadan evvel bile uygulamalara ve protokollere kilitlenmiş 139 milyon dolarlık mevduata sahipti.

Bu “kilitli toplam değer” yahut TVL, blokzincirleri ve protokolleri değerlendirmeye yönelik bir ölçümdür ve Base’in beşinci en büyük layer-2 blokzincir olduğunu söylememiz için kafidir. Arbitrum One yaklaşık 6 milyar dolarlık bir kıymetle birinci sırada yer alırken, OP Mainnet 2,9 milyar dolarla ikinci, zkSync Era 430 milyon dolarla üçüncü ve dYdX 336 milyon dolarla dördüncü sıradadır.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap