Coinbase, SEC’in ihtar bildirimine yanıt verdi

Coinbase, SEC’in ihtar bildirimine yanıt verdi

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase, SEC’in ihtar bildirimine yanıt verdi

Investing.com – Kripto sanayisinde gündemde kalmaya devam eden Coinbase, SEC tarafından gönderilen ihtar bildirimine net bir yanıt verdi. 

Coinbase yetkilileri, SEC’in ihtarına açık bir tabirle kripto alanında net düzenlemeler talep ettikleri ve platformdaki kripto varlıkların menkul değer olduğunu reddederek karşılık verdi. 

Açıklama Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ve şirketin Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal’dan geldi. Youtube üzerinden yayımlanan görüntüde Paul Grewal, Coinbase’in her periyot uyumluluk konusunda taahhütlerini yerine getirdiğini ve şirketin Nasdaq borsasına kote olduktan sonra da aslında yasal düzenlemelere tabi olduğunu hatırlattı.

Grewal, ayrıyeten SEC’e kayıt olmaları için kendi teknolojilerine uygun net bir düzenleme ve kurallar çerçevesinin ortaya konulması gerektiğini savundu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise yaptığı açıklamada şirketin düzenleyici kapsamında çalışmayı taahhüt ettiğini hatırlatarak platformlarında menkul değer listelemediklerini yineledi. Armstrong, Coinbase’in listeleme konusunda azami çabayla son derece titiz çalıştığını ve gelen listeleme taleplerinin yaklaşık %90’ını reddettiğini söyledi.

SEC, Mart ayında Coinbase’e resmi bir bildirim göndererek borsada menkul değer niteliğindeki varlıkların ticaretinin yapıldığı teziyle bir yaptırım uygulamadan evvel son ikazını ilettiğini beyan etmiş oldu. Bunun üzerine Coinbase, karşı atak olarak geçen yıl net kurallar konulması tarafındaki taleplerine yanıt verilmediği gerekçesiyle düzenleyici kurumdan net bir cevap almak için SEC’e dava açtı. Şirket yetkilileri, ayrıyeten SEC’in ne çeşit bir talebi olduğu konusunda hâlâ belirsizlik olduğunu savunuyor.

SEC Lideri mevcut kuralların kâfi olduğunu savunuyor

SEC Lideri Gary Gensler, mevcut menkul değer kurallarının kripto dalını düzenlemek için kâfi olduğu konusunda ısrarını sürdürürken kripto alanında faaliyet gösteren şirketlerin bir an evvel SEC’e kayıt olmaları gerektiğini söylüyor.

Öte yandan Coinbase başta olmak üzere birçok şirket, mevcut mevzuatın kripto dalı için kâfi olmadığını savunuyor. Ayrıyeten şirketler, SEC’in kayıt sürecinde kâfi derecede rehberlik sağlamadığını ve kayıt sürecinin hayli maliyetli olduğundan yakınıyorlar.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap