Coinbase SEC’e dava açtı: Borsa, kripto varlıklarda net kurallar talep ediyor

Coinbase SEC’e dava açtı: Borsa, kripto varlıklarda net kurallar talep ediyor

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase SEC’e dava açtı: Borsa, kripto varlıklarda net kurallar talep ediyor

Investing.com – ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, kripto kesimi ismine değerli bir atak yaparak sanayide düzenleyici netliğin sağlanması ismine ABD SEC’e dava açtı.

Coinbase, geçen yıl ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesine (SEC) kripto varlıklara has bir kural oluşturma talebinde bulundu. Lakin o günden beri SEC’ten bu talebe cevap gelmedi. Kripto borsası, SEC’e açtığı dava ile ABD kurumundan net bir yanıt almayı umuyor. 

Coinbase’in kripto sanayisi için net bir düzenleyici ortam oluşmasına yönelik gayreti, şimdi devlet kurumlarından karşılık bulmazken bu müddet zarfında SEC, piyasayı yaptırımlar yoluyla yönetme yoluna gitti. SEC, kripto varlıklarla ilgili kurallar koymak yerine daha çok varlık saklama şirketleri ve kripto borsalarına yönelik hareketleriyle dikkat çekti. O denli ki düzenleyici kurum, son bir yılda Coinbase’de dahil olmak üzere birçok kripto şirketi için soruşturma yürüttü ve kimilerine yaptırımlar uyguladı. 

Gelinen son durumda Coinbase, SEC’e açtığı davayla taleplerine olumlu yada olumsuz bir yanıt bekliyor. Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal ise SEC’in kripto kesimine yönelik izlediği siyasetlere bakıldığında dilekçelerini reddettiklerinin açık olduğunu söyledi. Lakin Paul Grewal, bunun net biçimde halka açıklanmasını istediklerini lisana getirdi.

Eğer SEC, Coinbase’in talebine olumsuz cevap verip kripto varlıklara has yeni kurallar koymayı kabul etmezse bu sefer kripto borsası, bunu yasal yollarla yaptırmak için yeni bir dava açabilir.

Coinbase ile SEC ortasında çekişme devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde SEC, Coinbase’e platformunda menkul değer niteliğinde olabilecek kripto varlıkları listelediği gerekçesiyle bir ihtar mektubu göndermiş ve bu bildirimin dava açılmadan evvelki son ihtar olması dikkat çekmişti. O denli gözüküyor ki Coinbase, SEC’in izlediği bu politikayı sonlandırmak ve şirkete açılacak muhtemel bir davanın önünü kesmek için birinci atağını yaptı.

Diğer yandan Coinbase ile SEC ortasındaki çekişme yeni değil. Coinbase, daha evvel SEC’in baskısından ötürü kripto varlıklarda yarar programı Coinbase Earn’ü sonlandırmak zorunda kaldı. Akabinde kripto sanayisinde yasal düzenlemeler için geniş kapsamlı bir rehberlik çalışması yaptı, fakat bu çalışma düzenleyici kurumların pek ilgisini çekmedi.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap