Coinbase Raporu Rahatlattı: Bu Altcoin’ler FTX Satışlarıyla Düşemez!

Coinbase Raporu Rahatlattı: Bu Altcoin’ler FTX Satışlarıyla Düşemez!

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase Raporu Rahatlattı: Bu Altcoin’ler FTX Satışlarıyla Düşemez!

Son periyotta, piyasada FTX kripto para borsasının batması ve likidasyon süreçleri sebebiyle bir ekip telaşlar oluştu. Coinbase’in kurumsal araştırmalar lideri David Duong’un yaptığı açıklamalar, bilhassa altcoin yatırımcılarını bir nebze olsun rahatlatıyor. Duong’a nazaran, likidasyon süreçleri sırasında satışa sunulacak altcoin’ler piyasayı boğmayacak. Pekala, Coinbase raporu hangi ayrıntıları içeriyor ve altcoin piyasası üzerindeki tesirleri neler olabilir?

Altcoin piyasası inançta mi?

FTX’in batışının akabinde elinde bulundurduğu yüksek ölçülerdeki altcoin’in likidasyon süreci yakından takip ediliyor. Bu süreçte dikkat çeken en değerli kripto para üniteleri ortasında 1.162 milyar dolar bedelindeki Solana (SOL), 560 milyon dolar pahasındaki Bitcoin (BTC) ve 192 milyon dolar bedelindeki Ethereum (ETH) var. Borsanın satış hazır rezervlerinde toplamda 1,49 milyar dolar pahasında öbür altcoin projeleri de mevcut.

Duong, FTX’in satışları sırasında haftalık 50 milyon dolarlık bir satış limiti olacağını belirtiyor. Bu limit, birinci haftalardan itibaren iki katına çıkarılarak 100 milyon dolara kadar ulaşacak. Bu tip bir sınırlama, bilhassa altcoin piyasasında ani düşüşleri engelliyor. David Duong, Solana (SOL) rezevlerinin birçoklarının 2025 yılına kadar kilitleneceğini ekliyor. Bu durum, kelam konusu altcoin’in piyasada ani bir artış göstermesini engelleyecek.

Satışlar nasıl gerçekleşecek?

Likidasyon süreçleri sırasında FTX’in insider-affiliated tokenlar denilen birtakım özel tokenları satması için kimi katı kurallar çıktı. Bu altcoin’lerin satışı öncesi 10 günlük bir mühlet zarfında ilgili komitelere bilgi verilmesi gerekiyor. Bu da altcoin piyasasını koruyan bir öteki değerli ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Duong, ayrıyeten FTX’in satış sürecinde kripto paralarını hedge etmek için bir yatırım danışmanı aracılığıyla süreç yapabileceğini, bunun için evvelce komite onayı alması gerektiğini belirtiyor.

BTC Piyasası: Coinbase Raporu Rahatlattı: Bu Altcoin’ler FTX Satışlarıyla Düşemez! 1

Macro seviyede, ABD Federal Reserve’in 2024’ün birinci yahut ikinci çeyreğinde para siyasetini gevşetmesini beklediğini söyleyen Duong, bu durumun Bitcoin için epey destekleyici olabileceğini vurguluyor. Sonuç olarak, Coinbase’in son raporu, FTX’in satış süreçlerinin altcoin piyasasına yönelik bir tehdit oluşturmadığını ortaya koyuyor. Fakat, piyasadaki dalgalanmalar her vakit için yatırımcıların dikkatli olmasını gerektirir. Yatırımcıların, altcoin yatırımlarında dikkatli ve şuurlu olmaları büyük kıymet taşıyor.

Bu altcoin yatırımcıları rahat bir nefes aldı

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, ABD mahkemesi bu ay FTX’in altcoin satışlarına onay verdi. Raporlara nazaran, borsanın rezervlerinde SOL, ETH ve BTC üzere yüksek hacimli kripto paralar bulunuyor. Duong satışların düşüşe neden olmayacağına eminken, borsanın altcoin rezervleri şu formda:

  1. Solana (SOL): 685 milyon dolar (kilitli)
  2. FTX Token (FTT): 529 milyon dolar
  3. Bitcoin (BTC): 268 milyon dolar
  4. Ethereum (ETH): 90 milyon dolar
  5. Aptos (APT): 67 milyon dolar
  6. Dogecoin (DOGE): 42 milyon dolar
  7. Polygon (MATIC): 39 milyon dolar
  8. BitTorrent (BIT): 35 milyon dolar
  9. Toncoin (TON): 31 milyon dolar
  10. XRP (XRP): 29 milyon dolar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap