Coinbase CEO’sundan 10 Kripto Fikri: Bunlara Bakın!

Coinbase CEO’sundan 10 Kripto Fikri: Bunlara Bakın!

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase CEO’sundan 10 Kripto Fikri: Bunlara Bakın!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto para dünyasının geleceğine ait vizyonunu paylaştı ve önümüzdeki yıllarda bölümü şekillendirebileceğine inandığı on fikrin ana sınırlarını çizdi. Armstrong, 30 Ağustos’ta yayınlanan yeni bir blog yazısında, bu kavramlarla ilgili heyecanını lisana getirdi ve geliştiricileri bunları gerçeğe dönüştürmeye teşvik etti. İşte detaylar…

Coinbase CEO’su, bunlara dikkat çekti

İlgi cazibeli fikirlerinden biri, “Flatcoin” kavramı. Coinbase CEO’suna nazaran Flatcoin, satın alma gücünü korumak için Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) takip ederek enflasyon meselesini çözmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir stablecoin. Enflasyona karşı hassas olan klâsik stablecoinlerin bilakis, bir flatcoin kıymetini korurken daha istikrarlı bir değişim aracı sağlayabilir. Armstrong, bu kavramı daha da açıklamak için, stablecoinin TÜFE’yi takip etmek için bir varlık sepeti tarafından desteklenmesi yahut kıymetini daima olarak korumak için algoritmik bir yaklaşım kullanması gerekebileceğini söyledi.

BTC Piyasası: Coinbase CEO’sundan 10 Kripto Fikri: Bunlara Bakın! 1

Armstrong’un ikinci önerisi ise bir “on-chain itibar” sistemi getirmek. Google’ın PageRank algoritmasından esinlenen sistem, zincir üzerindeki faaliyetlere dayalı olarak cüzdan adreslerine ve Ethereum Name Service (ENS) isimlerine prestij puanları atayacak. Coinbase CEO’su bu türlü bir sistemin kripto alanında itimadı artırabileceğine ve dolandırıcılık faaliyetlerini önleyebileceğine inanmakta. Coinbase işvereni ayrıyeten kriptonun geleceği için üçüncü konsepti olarak “on-chain reklamlar” ile reklamcılığa yeni bir yaklaşım önerdi. Ona nazaran, zincir üzerindeki reklamlar, reklamverenlerin belli zincir üzerindeki aksiyonlara dayalı olarak ödeme yaptığı bir Web3 reklam versiyonu olarak hizmet verecek.

On-chain sermaye, değer taşıyor

Sermayenin eşitsiz dağılımını ele alan Armstrong, “On-chain Sermaye Oluşumu” kavramını önerdi. Bu fikir, startup’ların ve yenilikçi teşebbüslerin şeffaf ve uyumlu bir halde on-chain fon toplamasını sağlayarak fon yaratmayı demokratikleştiren bir platform öngörüyor. Bu konsept, giriş mahzurlarını ortadan kaldırarak global ölçekte girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarabilir. Gelir eşitsizliği için Armstrong, bireylerin kripto tabanlı işler ve vazifeler bulabileceği ve klâsik istihdam modellerine bir alternatif sunan bir “iş/görev pazarı” kurulmasını önerdi. Platform, hudut ötesi ödemeleri kolaylaştıracak ve dünya çapındaki insanlara kripto varlıklar kazanma fırsatları sağlayacaktır.

BTC Piyasası: Coinbase CEO’sundan 10 Kripto Fikri: Bunlara Bakın! 2

Coinbase CEO’su saklılık açısından “Layer-2 için gizliliğin” kıymetini kabul etti. Bu kavram, özel süreçlerin Katman 2 tahlillerine getirilmesini, süreç verimliliğini korurken saklılığın artırılmasını önermektedir. Armstrong’un vizyonu eşler ortası (P2P) borsalara ve gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesine de uzanıyor. Akıllı kontratlar aracılığıyla emanet hizmetleri ve uyuşmazlık tahlili sağlayan ve sansüre sağlam bir alternatif sunan büsbütün on-chain P2P borsaları öngörüyor.

Gerçek dünya kullanımı değer taşıyor

Ayrıca, gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, bir vakitler likit olmayan piyasalarda likidite ve erişilebilirliğin kilidini açabilir. Coinbase işvereni ayrıyeten, kullanıcılara oyun içi NFT’lerin gerçek sahipliğini veren on-chain oyun kavramını da önerdi. Son olarak, gelişmekte olan ekonomik bölgeler ve topluluklar içinde yönetişim, oylama, vergi ve hizmetleri yönetmek için araçlar öneren “Ağ Devletleri için Yazılım” konseptini önerdi. Bu yaklaşım, merkezi olmayan yönetişim modellerinin daha geniş eğilimi ile uyumludur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap