Coinbase, Bu Ülkede Kimi Hizmetlerine Kısıtlama Getirdi!

Coinbase, Bu Ülkede Kimi Hizmetlerine Kısıtlama Getirdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase, Bu Ülkede Kimi Hizmetlerine Kısıtlama Getirdi!

Yakın tarihli bir gelişmede, kripto para borsası devi Coinbase, platformun güncellenmiş standartlarını karşılayamayan Hintli kullanıcılar için makul hizmetleri askıya alacağını duyurdu. Karar, etkilenen kullanıcılara gönderilen bir e-posta bildirimi yoluyla ortaya çıktı ve Hint kripto topluluğunda bir heyecan yarattı. İşte detaylar…

Coinbase, Hindistan’da paniğe neden oldu

TechCrunch’ın haberine nazaran Coinbase Hindistan, 11 Eylül 2023 tarihinde e-posta bildirimleri göndererek kullanıcılara hizmetlerinin 25 Eylül’e kadar askıya alınacağını bildirdi. E-posta, etkilenen kullanıcıları hesaplarında kalan parayı derhal çekmeye çağırdı. Lakin, daha sonra bir Coinbase sözcüsü tarafından bu e-postanın tüm Hindistan vatandaşlarına yönelik genel bir bildirim olmadığı, bilhassa platformun revize edilmiş standartlarına alışılmamış davranan kullanıcılara yönelik olduğu açıklandı.

Sözcü tarafından paylaşılan e-postada, “Yukarıda belirtilen hesabınıza bağlı tüm Coinbase Kişisel hizmetlerini durduracağımızı bildirmek için size ulaşıyoruz. Zira artık bu hizmetler için şimdiki standartlarımızı karşılamayan ferdi hesaplara erişimi devre dışı bırakacağız” denildi. Daha da kıymetlisi, e-posta kullanıcılara Coinbase Cloud hizmetlerine erişimlerinin etkilenmeyeceği konusunda teminat vererek müşterilerin bu hizmetler aracılığıyla hesaplarına erişmeye devam edebilmelerini sağladı.

Açıklamalar geldi

Bir Coinbase sözcüsü, daha sonra yaptığı açıklamada, e-posta bildirimlerinin sırf platformun aktüel standartlarını ihlal ettiği tespit edilen hesap sahiplerine gönderildiğini yineledi. Sözcü, “Sistemlerimizin yakın vakitte yapılan rutin bir incelemesi sırasında, güncellenmiş standartlarımızı artık karşılamayan birtakım hesaplar tespit edildi. Bu nedenle bu hesapları devre dışı bırakacağız. Müşterilerin bilgilerini daha sonraki bir tarihte güncellemelerine müsaade vereceğiz,” tabirlerini kullandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase, Bu Ülkede Kimi Hizmetlerine Kısıtlama Getirdi! 1

Sözcü, en değerlisi, etkilenen kullanıcılara ilişkin fonların Coinbase ile inançta kaldığını söyledi. Askıya alma süreci 25 Eylül’de yürürlüğe girene kadar kullanıcıların bakiyelerini çekme yahut başka kripto para ünitesi hizmet sağlayıcılarına aktarma fırsatına sahip olacağını vurguladı. Eş vakitli olarak, Coinbase’in yeni Hintli kullanıcıların borsaya kaydolmasını engellediği, bunun yerine onları platform tarafından sunulan bir cüzdan uygulaması olan Coinbase Wallet’ı indirmeye teşvik ettiği bildirildi.

Şu anda kullanıcılar neler yapabiliyor?

Bu son gelişme Coinbase’in Hindistan pazarına birinci adımını attığı periyottan bir buçuk yıl sonra geliyor. Borsa Hindistan’daki faaliyetlerine 7 Nisan 2022’de başladı. Fakat, yalnızca birkaç gün sonra, 11 Nisan 2022’de Coinbase, Hintli kullanıcılar için platformundaki Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) aracılığıyla ödeme hizmetlerini durdurdu. Bu karar, ülke içindeki düzenleyici baskılara bağlandı. UPI hizmetlerinin kapatılmasına karşın, daha evvel Coinbase’den kripto para satın almış olan Hintli kullanıcılar, platformdaki eşler ortası (P2P) süreçler aracılığıyla mevcut varlıklarını takas edebildi.  Ancak, yazının yazıldığı tarih itibariyle, Coinbase’deki Hintli kullanıcılar hesaplarındaki mevcut kripto varlıklarını kullanmakla hudutlu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap