CME’deki kripto opsiyon süreçleri hacmi, yaklaşık 1 milyar dolara yükseldi

CME’deki kripto opsiyon süreçleri hacmi, yaklaşık 1 milyar dolara yükseldi

Paylaş
BTC Piyasası: CME’deki kripto opsiyon süreçleri hacmi, yaklaşık 1 milyar dolara yükseldi

Türev devi Chicago Ticaret Borsası (CME), yatırımcıların riskten korunma araçlarına olan ilgisi sayesinde Temmuz ayında kripto opsiyonları ticaret hacminde çift haneli bir büyüme kaydetti.

CCData bilgilerine nazaran süreç faaliyetleri yüzde 24 artarak 940 milyon dolara ulaştı ve dört ayın birinci artışını gördü. Bitcoin (BTC) opsiyonları yüzde 16,6 artışla 734 milyon dolara, Ether (ETH) opsiyonları yüzde 60 artışla 207 milyon dolara yükseldi.

CCData, CoinDesk ile paylaştığı raporda, “CME’nin BTC opsiyon hacmindeki artış, kurumların piyasadaki belirsizlikler sebebiyle konumlarını opsiyonlarla hedge ediyor olabileceklerini gösteriyor.” dedi.

CME opsiyonları, alıcısına muhakkak bir tarihte belli bir fiyattan bir kripto para vadeli süreç kontratı alıp satma hakkı verir. CME Bitcoin ve Ether opsiyonları sunar ve bunlar, borsanın nakit uzlaşmalı standart ve mikro BTC/ETH vadeli süreç kontratlarına bağlıdır. Standart mukaveleler 5 BTC ve 50 ETH büyüklüğündedir, mikro kontratlar ise 1 BTC’nin onda biri ve 1 ETH’in onda biri büyüklüğündedir.

Bitcoin ve Ether, temmuz ayında potansiyel spot Bitcoin ETF’lerine dair umutların azalması, düzenleyici belirsizlikler ve DeFi atakları sonucu yüzde 4 oranında düştü. Bitcoin, haziranın ikinci yarısına nazaran pay senetleri ve altınla olan korelasyonunu nispeten artırarak süreç gördü, bu da kripto piyasasında istikametli maruziyeti (directional exposure) hedge’lemek için opsiyonların kullanılmasına yol açtı.

CME BTC ve ETH vadeli süreçlerindeki toplam faaliyet, global yavaşlamayla paralel olarak azaldı. CME’deki vadeli süreç hacmi, yüzde 17,6’lık bir düşüşle 39,1 milyar dolar olarak kaydedilirken toplam türev ticaret hacmi (vadeli süreçler ve opsiyonlar) yüzde 17 oranında bir düşüşle 40,1 milyar dolara geriledi.

Merkezi borsalardaki toplam kripto spot ve türev ticaret hacmi, temmuz ayında yüzde 12 düşerek 2.36 trilyon doları gördü. CCData, “Bu, Aralık 2020’den bu yana merkezi borsalardaki ikinci en düşük toplam hacim oldu.” biçiminde belirtti.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap