Circle, ABD Temerrüt Riskinden Kaçınmak İstiyor

Circle, ABD Temerrüt Riskinden Kaçınmak İstiyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Circle, ABD Temerrüt Riskinden Kaçınmak İstiyor

Stablecoin ihraççısı Circle’ın, Amerika Birleşik Devletleri borç temerrütleri risklerini azaltmak emeliyle rezerv hazinesini ayarladığı bildirildi. 

Politico’nun 10 Mayıs tarihli haber bültenine nazaran Circle CEO’su Jeremy Allaire, mümkün bir borç temerrüdüne yakalanmamak için firmanın USD Coin’lerini destekleyen rezervlerin karışımını kısa vadeli ABD hazine tahvillerini tercih edecek biçimde ayarladığını belirtti. 

Allaire: Borç Riskinden Kaçınmak İstiyoruz

Konu ile ilgili açıklama yapan Jeremy Allaire, şirketin artık Haziran başından sonra vadesi gelen hazine tahvillerini elinde tutmadığını zira borç riskinden kaçınmak istediğini söyledi. 

Allaire konuşmasının devamında ise şu kelamlara yer verdi: “ABD hükümetinin borçlarını ödeme kabiliyetinin potansiyel bir ihlali yoluyla risk taşımak istemiyoruz.” BlackRock tarafından yönetilen Circle Reserve Fund, mevcut varlıkların vadesinin en geç 31 Mayıs olduğunu belirtti. 

Bu hafta başında Hazine Bakanı Janet Yellen, kongrenin federal borç limitini yükseltmemesi halinde hükümetin kararlar almak zorunda kalacağını söyledi. 

ABD Lideri Joe Biden ve Cumhuriyetçiler 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda uyuşmazlık yaşıyor. Ülkenin borçlarını ödeyememesi halinde 24 trilyon dolarlık hazine piyasası ve global finans sistemi sarsılacak. 

Circle, 10 Mayıs tarihli üç aylık garanti raporuna nazaran, likidite kaynağı olarak saf banka mevduatlarına olan bağımlılığını azaltmak için adımlar atmaya çalıştığını belirtti. 

USDC arzı geçtiğimiz yıl içinde daraldı ve Haziran 2022’deki 56 milyar dolarlık tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden bu yana yüzde 46 oranında düştü. Bu da pazar hissesinin 30 milyar dolarlık sirkülasyonla yüzde 23’e düşmesine neden oldu. Bu durumdan en karlı çıkan, 82 milyar USDT’lik dolanımla pazar hakimiyeti yüzde 62’ye yükselen rakip Tether oldu. Nisan ayında Allaire, USDC’nin azalan piyasa kıymeti için Amerika’nın kriptoya karşı savaşını ve bankacılık krizini suçladı. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap