Çinli ve Hintli yatırımcılar CBDC’ye dayanak veriyor

Çinli ve Hintli yatırımcılar CBDC’ye dayanak veriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Çinli ve Hintli yatırımcılar CBDC’ye dayanak veriyor

Yapılan bir anket CBDC hakkında yatırımcıların ne düşündüğünü ele aldı.

Son devirlerde CBDC tartışmaları gitgide artıyor. Bununla birlikte hükümetler CBDC’ler ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Buna istinaden bir şirket mevzuya dair bir anket yaparak kamuoyu yoklaması gerçekleştirdi.

CBDC anketi sonuçları topluluk ile paylaşıldı

CFA Enstitüsü, dünya genelindeki üyelerine CBDC hakkındaki kanılarını anlamak gayesiyle bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına nazaran, Çinli ve Hintli yatırım profesyonelleri CBDC’ye güçlü takviye göstermiştir.

Anket sonuçlarına nazaran, karşılık verenlerin yüzde 47’si CBDC’leri orta seviyede anladıklarını söz etti. Yüzde 42’si ise merkez bankalarının prestiji para ünitelerinin dijital versiyonlarını piyasaya sürmesi gerektiğine inanmıştır. Dayanak oranları, gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda farklılık gösterdi.

BTC Piyasası: Çinli ve Hintli yatırımcılar CBDC’ye dayanak veriyor 1

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırım profesyonellerinin yalnızca yüzde 31’i CBDC lansmanını desteklemişlerdir. Lakin genel olarak, gelişmiş piyasalardaki takviye oranı yüzde 37 olarak karşımıza çıktı. Gelişmekte olan piyasalarda ise dayanak oranı yüzde 61 seviyesindeyken, Hindistan’da yüzde 66 ve Çin’de yüzde 70’e kadar çıktı.

Yatırımcıların CBDC’leri desteklemelerinin en yaygın nedeni, hızlandırılmış ödemeler ve transferlerin mümkünatı. Bu nedenle yüzde 58’lik bir oranla en çok desteklenen sebep olarak karşımıza çıktı. Merkezi yetkililerin kripto para ünitelerinin geliştirilmesinde merkezi bir rol oynaması gerektiğine dair biraz şifreli bir önerme ise yüzde 30’luk bir oranla ikinci sırada yer aldı. Mahremiyet ise en yaygın itiraz sebebi olmuştur ve yüzde 50 oranında karşılıklarda kendisine yer buldu.

Genel olarak, karşılık verenlerin yüzde 40’ı CBDC’nin kullanım eksikliği durumu olduğunu düşünüyor. Yalnızca yüzde 10’luk bir oran, bir CBDC’nin bankalar için ziyanlı olacağını düşünmüştür. Finansal kapsayıcılık konusunda ise karşılıklar farklılık göstermiştir. İştirakçilerin yüzde kırk altısı, bir CBDC’nin finansal kapsayıcılık üzerinde çok az tesiri olacağını yahut hiç tesiri olmayacağını düşünmekte. Buna rağmen Çin ve Hindistan’da, CBDC’nin iştiraki güzelleştireceğini düşünen net bir çoğunluk olduğu görülmüştür. Bu nedenle, cevaplar ortasında bölgesel farklılıklar bariz bir halde görülmüş ve ABD’li karşılık verenler CBDC’ye yönelik en düşük dayanak oranına sahip olmuşlardır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap