Çin’in Wikipedia’sı Baidu Baike Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı!

Çin’in Wikipedia’sı Baidu Baike Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı!

Paylaş
Çin’in Wikipedia’sı Baidu Baike Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı!

Çin’in wikipedia’sı olarak bilinen Baidu Baike, bu hafta yaptığı açıklamada, makalelerde yapılan değişiklikleri takip etmek için blockchain inovasyonu kullanmaya başladığını duyurdu. İngiliz wikipediyle karşılaştırmalı bir düzeni takip eden Baidu Baike, sahnede sorumlulukların ve izlenebilirliğin oluşturulmasına yönelik bir teklifte, tekil sayfalara yapılan güncellemeleri ve değişiklikleri kaydetmek için yenilikten yararlanıyor. Baidu Baike’nin şu anda blockchaini kullanma şekli, bitcoin gibi dijital para birimlerinin ardındaki yenilik, blockchainin belgelendirilebilir vakaların bir parçası olarak nasıl kullanılabileceğine yönelik başka bir bakış açısı sunmak.

Bu girişim, açık bir toplantıda resmen ilan edilmese de, kullanıcılar, değişen kayıtların bir blockchain üzerinde kaydedildiğini ve belirli bir saygınlık ile, değişiklikleri izlemek için blockchain teknolojisinin kullanıldığını doğruladılar. Birkaç medya kaynağı, sitenin pazartesi günü kullanıcılar için değiştirildiğini açıkladı. Bununla birlikte, blockchain kurulumunun yapısı göz önünde bulundurulduğunda, değiştirilen bilgiler dışarıda ki kullanıcılar için yasaklı durumda kalıyor. İçerik olarak kolaylaştırıldığında, şu anda bilgiye ulaşmanın veya toplanan bilginin çeşitlerini ve miktarlarını doğrulayan hiçbir yöntem bulunmuyor.

Her halükarda, wikipedia yüzünü taklit etme çabasındaki yönetime, anlaşılmasını daha kolay hale getirebilecek birkaç öneri de sunuyor. Baidu Baike, internete erişimi tamamen kontrol altına almak için daha kapsamlı hükümet önlemlerinin ortasında kontrol edilen, Çin’de ki wikipedia yerine varlığını sürdürüyor. 2008 yılında kurulan ve şu an itibariyle yaklaşık 15 milyon bölüme sahip olan sitenin 6.4 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu, blockchain teknolojisinin gerçek potansiyelini araştıran Baidu’nun son girişimi olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce de Baidu, Ocak 2018’de piyasaya sürülen, kendi blockchain teknolojisini oluşturma platformunda birkaç projeye imza atmıştı. Şubat ayında Leci Gou kripto-dog pet projesini başlatmıştı. Nisan ayında da blockchain üzerinde stok fotoğraf platformu Totem’in lansmanını yaptılar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap