Çin’in En Yeterli Üniversitelerinden Birisi Metaverse’e Adım Attı

Çin’in En Yeterli Üniversitelerinden Birisi Metaverse’e Adım Attı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çin’in En Yeterli Üniversitelerinden Birisi Metaverse’e Adım Attı

Çin’in en büyük üniversitelerinden The Communication University of China (Çin İletişim Üniversitesi) fiziksel kampüsünü Baidu’nun XiRang platformunda sanal bir üniversite olarak kurarak ülkenin metaverse’e katılan ilk akademik kurumu oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Çin İletişim Üniversitesi geçen hafta, dijital kampüsün 26 Aralık’ta hem sanal hem de fiziksel olarak insanlar tarafından ortaklaşa düzenlenen bir yıldönümü kutlamasına ve ödül törenine ev sahipliği yaptığını duyurdu. Metaverse ziyaretçileri, nesiller boyu Çin gazetecilerini ve yayıncılarını eğiten üniversitenin sanal kampüsünde, VR cihazlarını takarak veya cep telefonları ve PC’ler aracılığıyla dolaşabilirler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin’in En Yeterli Üniversitelerinden Birisi Metaverse’e Adım Attı 1

“Umut ülkesi” anlamına gelen XiRang, Aralık ayında piyasaya sürülen internet devi Baidu tarafından geliştirilen, blockchain olmayan bir çevrimiçi metaverse platformudur.

Bilindiği üzere teknoloji devi Meta’nın (eski adıyla Facebook), bu yıl VR kulaklık üreticisi VictoryXR ile ortaklaşa 10 dijitalleştirilmiş üniversite kampüsü inşa etme sözü vermesiyle beraber sanal üniversitelerin popülaritesi pandemi sırasında artmaya devam ediyor.

Ayrıca Stanford Üniversitesi, uzaktan öğrenme ve etkileşime izin vermek için geçen Kasım ayında ilk VR sınıfını açtı.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap