Çin’de kripto paraların ardından NFT ve metaverse uyarısı

Çin’de kripto paraların ardından NFT ve metaverse uyarısı

Paylaş
BTC Piyasası: Çin’de kripto paraların ardından NFT ve metaverse uyarısı

Çin Yüksek Halk Savcılığı yasa dışı şekilde fon toplamayla ilgili sert cezalar uygulanacağı yönünde bir bugün açıklama yaptı. Savcılık konuyla ilgili yayımladığı raporda yasa dışı bağış toplama olarak kabul edilen metaverse, NFT’ler ve kripto para projelerinde toplanan fonların suç teşkil ettiğini ve bunların sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

Savcılığın mâli suçlardan sorumlu yöneticisi olan Zheng Xinjian, hukuk sisteminin bu tür mâli suçlarla başa çıkabilmesi için yargısal kararların alınması ve net hukuki yorumların yapılması gerektiğini söyledi. Şubat ayında kripto paralar adli bir konuda “yasa dışı fon toplama” olarak nitelendirilmişti.

NFT ve metaverse yasak değil

Kripto paralar ve madenciliğin aksine NFT’ler ve metaverse Çin’de yasak değil ancak devlet medyası her defasında bu trendlerle ilgili olarak yasa dışı fonlama ve spekülatif hareketlerle ilgili uyarılarda bulunuyor.

Metaverse’e önümüzdeki yıllarda çok büyük yatırımlar plânlayan Çin’de son olarak düzenlenen yıllık ulusal oturumda, merkezi iki politik parti metaverse için düzenlemeler ve yatırımlar talep etmişti.

Bilindiği üzere Çin geçtiğimiz Mayıs ayında kripto para amdenciliğini, Eylül ayında ise kripto para işlemlerini ülkede tamamen yasakladığını açıklamıştı. Özellikle Mayıs ayındaki yasakların ardından ülkeden çıkış yapan madenciler Kazakistan, ABD ve Rusya gibi ülkelere gitmişlerdi. Bu fırsatı bulamayanlar ise cihazlarını ikinci el piyasasında satmışlardı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap