Çin’de dijital yuan cüzdanını kullananlara 140 milyon kişi daha eklendi

Çin’de dijital yuan cüzdanını kullananlara 140 milyon kişi daha eklendi

Paylaş
Uzman Coin: Çin’de dijital yuan cüzdanını kullananlara 140 milyon kişi daha eklendi

Çin, CBDC çalışmalarına son sürat devam ederken ve dijital yuanı 2022 Kış olimpiyatları’na yetiştirme hedefindeyken, ülkeden resmi rakamlar da gelmeye başladı. Çin Merkez Bankası’nın dijital paradan sorumlu yöneticisi Mu Changchun, Hong Kong’taki “Fintech Haftası”nda Reuters’e verdiği demeçte yaklaşık 140 milyon kişinin Ekim ayında dijital yuan cüzdanlarını açtığını belirtti.

Bu 140 milyon kişinin yaptığı harcamaların da eklenmesiyle, toplamda işlem yapılan miktarın 62 milyar yuana (yaklaşık 9.7 milyar dolar) yükseldiğini belirten Changchun, daha önceden ismi e-CNY olarak belirlenen dijital yuan için ise resmi bir tarihin belirlenmediğinin bilgisini verdi.

Changchun ayrıca şu ana kadar 1.5 milyondan fazla işletmenin e-CNY kabul etmeye başladığını ve bunlar arasında “catering” servislerinden ulaşıma, perakende hizmet veren işletmelerden devlet dairelerine kadar birçok kurumun olduğunu söyledi.

En hızlısı açık ara Çin

Bilindiği üzere dünyadaki dijitalleşmenin, kripto paralarla birlikte ekonomi endüstrisine de sıçraması sebebiyle birçok ülke son yıllarda dijital para çalışmalarına başladı. Fransa, İsveç, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler merkez bankası dijital paraları için önemli çalışmalar yaparken, bu konuda en hızlı ülke ise Çin olarak görülüyor. 2 milyar nüfuslu ülke yaklaşık 2 senedir dijital yuan çalışmalarını sürdürüyor. Belirli bölgelerde halkın harcama yapsmasına da olanak tanıyan Çin, dijital yuanı, 2022 Kış Olimpiyatları’na yetiştirmek ve oyunlar esnasında da kullanılmasını sağlamak istiyor.

Hatta bazı ABD’li senatörler Kış Olimpiyatları’nda kendi sporcularının dijital yuan kullanılmasının engellenmesini talep etmişlerdi.

Dijital yuan konusunda agresif adımlar atan Çin, kripto para işlemlerini ise Eylül ayında “illegal” olarak nitelendirmişti. Ülkede Mayıs ayında ise kripto para madencilerine karşı büyük bir yasaklar furyası başlatılmıştı. İki kararın ardından da tüm kripto para piyasasında ciddi fiyat düşüşleri yaşanmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap