Çin Popüler ETH Blok Tarayıcısı Etherscan’i Engelledi!

Çin Popüler ETH Blok Tarayıcısı Etherscan’i Engelledi!

Paylaş
Çin Popüler ETH Blok Tarayıcısı Etherscan’i Engelledi!

Çin vatandaşlarının Google ve Facebook gibi siteleri kullanmalarını yasaklayan bir araç olan Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı (Firewall), Ethereum’un (ETH) blockchainini de listeledi.

Kar amacı gütmeyen izleme organizasyonu GreatFire’a göre, Çin en büyük ETH blok tarayıcılarından olan Etherscan’i Ekim 2019’da engelledi.

Firma CEO’su Etherscan engelinin farkında

Etherscan eengeli büyük ölçüde fark edilmese de, şirketin CEO’su Matthew Tan, Etherscan’in bu eylemi “son 3 ay içinde” fark ettiğini söyledi. Cointelegraph, bilgileri onaylamak için Etherscan’in ekibiyle temasa geçti ancak firma cevap vermedi.

Engelin zaman çizelgesi

Büyük Güvenlik Duvarı tarafından engellenen web sitelerini toplayıp bir veri tabanı oluşturana GreatFire’a göre, Etherscan’a 17 Ağustos 2019 tarihiyle sansür yoktu, sağlamdı.

Ethereum blok tarayıcısı 29 Ekim 2019’da tamamen engellenmiş, engelin tam zamanı GreatFire tarafından bildirilmedi.

Diğer Blockchain  explorer’ları hala erişilebilir durumda

Bu sırada, diğer Ethereum block explorer’ları Çin’de hala engelsiz duruyor. Coindesk tarafından bildirildiği gibi, tarayıcının yerelleştirilmiş bir versiyonu olan cn.etherscan.com Çin’deki kullanıcılar tarafından ulaşılabilir durumda.

Bir blok explorer’ı, kullanıcıların Bitcoin (BTC) blockchaini, Litecoin (LTC) blockchaini veya Ethereum blockchaini gibi belirli bir blockchain’de blokları, cüzdan adreslerini, ağ hashrate’ini, işlem verilerini ve belirli blockchain’deki diğer önemli berileri izlemelerine olanak sağlayan bir web sitesi ya da araçtır.

Bitcoin için Blockchain.com, Blockexplorer.com veya Btc.com dahil olmak üzere birçok blok explorer vardır.

Bu arada Etherscan; Etherchanin.org ve Ethplorer.io gibi birçok blok explorer’ından yalnızca biri. Mart 2019’da, büyük Ethereum cüzdan tedarikçisi MyEtherWallet, yeni açık kaynaklı Ethereum blok explorer’ı EthVM’in piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap