Çin Polisi, 87 Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığı Ardından Hackerları Tutukladı

Çin Polisi, 87 Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığı Ardından Hackerları Tutukladı

Paylaş
Çin Polisi, 87 Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığı Ardından Hackerları Tutukladı

Çin polisinin, çalınan bitcoin ve 87 milyon dolar değerinde başka kripto para olduğunu iddia ettiği iddia edilen üç şüpheliyi tutukladığı bildirildi.

Çin’in kuzey eyaletindeki Xian şehrindeki polisin Çin merkezli basın ajansı Xinhua’daki bir rapora göre, bilgisayar korsanlarının, bilgisayarını 100 milyon yuan (yaklaşık 15 milyon dolar) çalma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı iddia edilen bir mağdurun şikayeti üzerine bir araştırma başlatıldı. 

Bir görev kuvveti kuruldu ve ön soruşturmada, hackerların, sadece Zhang olarak tanımlanmış olan ve neredeyse hiçbir suç izi bulunmayan mağdurun kripto hesaplarının erişimini ve kontrolünü ele geçirmek için uzaktan ele geçirme teknikleri kullandığını ortaya koydu.

Soruşturma ilerledi ve üç ay sonra, görev gücü Çin’deki “tanınmış” internet şirketlerinin yardımıyla Zhou adlı bir şüpheliyi fark edebildi. Yetkililer mesafelerini korudu ve Zhou’nun faaliyetlerini iki ay daha takip etmeye başladı. Çok geçmeden polis, Zhou’nun iletişimine kulak vererek başka iki suç ortağı tespit etti.

Üç şüpheli, siber saldırı ve korsanlık gibi kurumsal ve kişisel ağ sistemlerini, polis iddiasına göre bir dizi yasadışı yoldan hedefleyerek, başlangıçta tahmini 600 milyon yuan (yaklaşık 87 milyon $) çaldığı iddia ediliyor.

Çin’in merkezi Hunan eyaletine mensup olan Zhou, iddia edilen iki suç ortağıyla birlikte gözaltında. Sözde hırsızlığa karışan çalınan kripto para birimlerinin göze çarpan değerine rağmen, üç eyaletteki polisler hala devam eden bir soruşturma sırasında birlikte çalışmaya devam ediyor. Çalınan kripto paranın değerinin polisin mevcut ilk tahmininin üzerine çıkıp çıkmadığı ise henüz net değil.

Çin’de mali yetkililer 2017’de sakat yönetmelikleri takiben kripto para ticaretini etkili bir şekilde yasakladılar, ancak Çin polisi de kripto ile ilgili suç faaliyetlerinde kripto istihbaratını daraltmak için hızlı davranıyordu. Bu, kötü amaçlı yazılımın kurbanın bilgisayarında kripto-para birimini benimsemeye ve kripto madenciliği operasyonları için elektrik hırsızlığına kadar uzanan bir tekniktir.

Temmuz ayında, Çin makamları arasındaki ortak bir yasa uygulama çabası, ülkedeki milyonlarca virüslü bilgisayardan çıkardıkları iddia edilen kripto para biriminde 2 milyon dolar toplayan kötü amaçlı yazılım geliştiricilerinin tutuklanmasına yol açtı.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Tianjin ve Anhui eyaletindeki polisler, yetkililer tarafından da ele geçirilen madencilik ekipmanlarına elektrik sağlamak için kripto paralı madencileri tutukladılar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap