Çin, metaverse ve blok zinciri hamlesini hızlandırıyor

Çin, metaverse ve blok zinciri hamlesini hızlandırıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Çin, metaverse ve blok zinciri hamlesini hızlandırıyor

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı KOBİ Bürosu yöneticisi Liang Zhifeng, bugün düzenlenen basın toplantısında, dijital endüstrileşmenin hızlandırılması için KOBİ’leri, altyapı oluşturma ve diğer konularda destekleme kararı aldıklarını söyledi.

Bakanlık yetkilisi Zhifeng, metaverse, blok zinciri, yapay zeka ve diğer gelişmekte olan alanlar gibi dijital endüstrilere girmek isteyen KOBİ’lere bu anlamda rehberlik edeceklerini ve ciddi destekler sağlayacaklarını ve ülkenin metaverse’teki potansiyelden yararlanması adına adımlarını hızlandıracaklarını belirtti. Şu anda az sayıda da olsa dijtal-endüstrileşme yolunda ilerleyen bazı KOBİ’ler olduğunu belirten Zhifeng, bunların sayısının artmasını istediklerini çünkü bu tür teknolojilerin ülkeye sağlıklı bir şekilde yayılması için küçük ve orta ölçekli KOBİ sayısının fazla olması gerektiğini aktardı.

Kripto paraları yasakladılar ama…

Bilindiği üzere Çin şu anda merkez bankası dijital paraları konusunda en hızlı ilerleyen ülke konumunda… Geçtiğimiz Mayıs ayında kripto paraları yasaklama adımları atan ve Eylül ayında da bu tür işlemleri yasa dışı saymaya başlayan Çin, metaverse konularında ise agresif adımlar atıyor.

Ülkenin teknoloji devi Baidu’nun metaverse uygulaması XiRang, bu konuda uzun vadeli yatırımlar yaparken, Çin İletişim Üniversitesi de XiRang üzerinde bir kampüs açmıştı. Çinli internet teknolojisi devi Alibaba da, Yuanjing Shengsheng adlı, sermayesi 1.6 milyon dolar olan metaverse odaklı bir şirket kurmuştu.

Uzmanlar, internet uygulamalarında lider konumda olan ve 5G teknolojisinin öncüsü olarak kabul edilen Çin’in metaverse’ü benimsemeye doğal bir ilgi duyduğunu belirtirken, Çin’in yerel yönetimleri de, 2022 takvimi için hükumet çalışma raporlarına metaverse’ü dahil etmeye başladılar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap